IFA 2019: polska marka Goodram zmienia logo i prezentuje nowe nośniki danych, w tym swój pierwszy model dla PCIe 4.0.

Identyfikacji wizualnej należącej do Wilk Elektronik marki Goodram należał się już lekki lifting. Po 16 latach obecności na rynku zmiana logo nie zmieni przy tym świadomości marki. Goodram staje przy tym w jednym szeregu z czołowymi firmami branży, prezentując swój nośnik SSD korzystający z najnowszego interfejsu PCIe 4.0. 

Nowe logo rzeczywiście prezentuje się nowocześniej. Dotychczasowe już nieco trąciło myszką i dobrze, że Wilk Elektronik zdecydował się na rebranding swojej marki. Ta zmiana była zapowiedziana przez prezesa firmy jeszcze przed berlińskimi targami:

– Na zbliżających się targach IFA 2019 zaprezentujemy nowy logotyp GOODRAM oraz nowe opakowania produktowe. Celem wprowadzanych zmian jest wzmocnienie naszej pozycji jako wiodącego europejskiego producenta pamięci i lidera w kształtowaniu nowatorskich rozwiązań na całym świecie. Nowy logotyp i nowa identyfikacja wizualna pokazuje to, czym współcześnie jest dla użytkowników GOODRAM – powiedział na kilka dni przed startem targów IFA 2019 Wiesław Wilk, prezes firmy Wilk Elektronik SA.

Nowe logo to jednak nie jedyne, co zaprezentowała polska firma podczas IFA. Pojawiły się dwa nowe nośniki SSD. Pierwszy to, prawdę mówiąc, żadna rewolucja. Nośnik IRDM Pro gen. 2 to usprawniona względem poprzednika konstrukcja korzystająca z interfejsu SATA. Stąd ograniczeniem możliwości nośnika jest, w sposób w pełni naturalny, sam sposób komunikacji z komputerem. Urządzenie korzysta z kontrolera Phison S12. Współczynnik MTBF to 1,5 milionów godzin. Na rynek trafią wersje o pojemności od 256 GB do 2 TB.

Drugi nośnik to już zupełnie inna opowieść. IRDM Ultimate X wykorzystujący kontroler Phison E16 to model stworzony do współpracy z nowym PCIe 4.0. Ten interfejs, póki co dostępny tylko na platformie AMD Ryzen 3000/ AMD X570, jest dwukrotnie szybszy niż PCIe 3.0. Nośnik Goodramu ma osiągać 5000 MB/s w odczycie sekwencyjnym oraz 4500 MB/s w zapisie sekwencyjnym.

Na stanowisku firmy pojawiły się też nowe karty pamięci IRDM: microCARDS i CARDS UHS-I U3 V30. Są to karty pomyślane jako nośniki do rejestrowania wideo wysokich rozdzielczości. Z prędkością odczytu do 100 MB/s i prędkością zapisu do 70 MB/s są dobrym rozwiązaniem dla dronów, profesjonalnych aparatów, wysokiej jakości smartfonów, kamer czy wideo rejestratorów.