II edycja Women’s Academy for Rural Innovation: 20 kobiet, które kształtują zrównoważoną przyszłość obszarów wiejskich w Europie

Zdeterminowane i utalentowane kobiety z całej Europy przybyły do Chorwacji, aby zainaugurować drugą edycję Women’s Academy for Rural Innovation będącej częścią inicjatywy European Leadership Academy (ELA), zainicjowanej przez Huawei. Głównym założeniem jest wymiana wiedzy, doświadczeń oraz wzmocnienie pozycji kobiet, by mogły kształtować zrównoważoną przyszłość obszarów wiejskich.

Na miejscu, uczestniczki powitała Selina Wen, Główna Przedstawicielka Huawei przy Instytucjach Europejskich, która podkreśliła, że różnorodność stanowi siłę napędową innowacji. Kobiety są kluczem do zapewnienia inkluzywnej transformacji cyfrowej. Wspieranie młodych kobiet zamieszkujących obszary wiejskie to wspólna odpowiedzialność, obejmująca rządy, społeczeństwo obywatelskie oraz sektor prywatny. Jako firma technologiczna, Huawei w pełni angażuje się w rozwój obszarów wiejskich poprzez innowacyjne technologie, które są przeznaczone dla wszystkich.

Akademia rozpoczęła się ceremonią inauguracyjną w Majestic Park, niedaleko Zagrzebia. W wydarzeniu wzięli udział wybitni liderzy i mentorzy, w tym czołowi przedstawiciele świata biznesu i polityki, którzy inspirowali uczestniczki do kreowania wizji odnowionej, pełnej perspektyw Europy, w której ważym komponentem są obszary wiejskie.

— Kobiety z obszarów wiejskich wykazują się niezwykłą determinacją w poszukiwaniu szans rozwoju, dlatego przyszłość należy do nich. W erze cyfryzacji technologia oznacza wolność — wolność tworzenia, projektowania przyszłości, życia na własnych warunkach. Kluczowe znaczenie mają jednak ludzkie więzi, empatia i współpraca. Wspierając kobiety w całej Europie, Huawei pomaga spełniać ich marzenia – zaznaczyła Berta Herrero, Dyrektorka ds. Różnorodności, Równości i Włączenia Społecznego w Huawei Europe.

 

Po raz pierwszy w Women’s Academy for Rural Innovation mogły wziąć udział kandydatki z Islandii, Turcji i Szwajcarii, obok uczestniczek z państw członkowskich UE, Ukrainy oraz Bałkanów Zachodnich. Kobiety, wyłonione spośród grona utalentowanych kandydatek, reprezentują różnorodne dziedziny, takie jak inżynieria, medycyna, rolnictwo i nauki społeczne. Łączy je wspólna misja tworzenia nowych możliwości dla społeczności wiejskich. Każda z nich została wybrana przez niezależne jury i otrzymała stypendium Huawei, które umożliwia udział w Akademii, realizując ideę firmy: „Leave no one behind”.

Innowacje technologiczne wprowadziły nas w zupełnie nowy świat. Jest to jeden z kluczowych czynników rozwoju Europy i warunek jej konkurencyjności. Zwiększona innowacyjność technologiczna ma kluczowe znaczenie dla obszarów wiejskich, w tym inteligentnych wiosek, precyzyjnego rolnictwa, możliwości pracy zdalnej, energii odnawialnej i zrównoważonych projektów – zauważył podczas ceremonii otwarcia Karlo Ressler Poseł do Parlamentu Europejskiego z Chorwacji.

— UE odgrywa ogromną rolę w cyfryzacji obszarów wiejskich. Wprowadziła szereg inicjatyw i narzędzi, które zmniejszają różnice między obszarami miejskimi i wiejskimi, przygotowując w ten sposób tereny wiejskie do stawienia czoła wyzwaniom, takim jak zmiany klimatyczne czy zanieczyszczenia. Inicjatywy takie jak Women’s Academy for Rural Innovation będą nieocenione w dostarczaniu umiejętności cyfrowych, które umożliwią Wam przewodzenie transformacji cyfrowej w Waszych społecznościach – powiedział Jose Cepeda, Poseł do Parlamentu Europejskiego z Hiszpanii.

 

Mary Coughlan, była Wicepremier Irlandii i wieloletnia mentorka Women’s Academy for Rural Innovation, zauważyła: Energia jest tutaj fantastyczna, a możliwości oferowane w tym programie zostaną w pełni wykorzystane. Cyfryzacja stanowi ważną część poprawy warunków na obszarach wiejskich, a kobiety są katalizatorami tego rozwoju.

Laith Altimine, CEO SEMI Europe, podziękował Huawei za stworzenie tej wyjątkowej możliwości dla kobiet z terenów wiejskich i wyjaśnił: Istnieją trzy kluczowe parametry utrzymania globalnej pozycji Europy: przywództwo, różnorodność płci i innowacje. Są one niezbędne dla utrzymania przemysłu półprzewodników oraz pozycji Europy na świecie.

Ceremonię inaugurującą poprowadziła była korespondentka BBC Luisa Baldini. Wydarzenie otworzyło tydzień szkoleń, wymiany doświadczeń i poszerzania horyzontów w bezpiecznym i wspierającym środowisku w miejscowości Velika Gorica. Nadchodzące dni wypełnione będą warsztatami, debatami i zajęciami zespołowymi obejmującymi szeroki zakres tematów – od przedsiębiorczości, przez zastosowanie nowych technologii w zielonych innowacjach, cyfryzację MŚP, aż po pozyskiwanie funduszy i wprowadzanie lokalnych produktów na rynki globalne.