Ile może kosztować wykluczenie firmy Huawei przez Polskę z projektu budowy sieci 5G? – na dzień dobry, koszt wdrożenia tej infrastruktury zwiększy się aż o 8,5 miliarda Euro!

Podczas konferencji zorganizowanej przez firmę Huawei w temacie Cyberbezpieczeństwa, która odbyła się wczoraj (tj. 30 stycznia 2019 roku), w Warszawie przedstawiciele marki Huawei jednoznacznie odnieśli się do oskarżeń, a właściwie insynuacji dotyczącym współpracy z chińskim rządem i szpiegowania swoich użytkowników oraz dość wyraźnie przedstawił swoje cele w Polsce. W spotkaniu udział wzięli  Jaap Meijer – Chief Security Officer (dyrektor do spraw bezpieczeństwa) of Huawei Technologies, Austin Zhang – Director of Public Affairs Central and Estern Europe & Nordic Region oraz Jakub Lewandowski, Legal Counsel and Privacy Officer Huawei Central and Estern Europe & Nordic Region, spotkania poprowadziła Ola Jiang Corporate PR Manager Huawei Polska.

 

Przedstawiciele firmy wskazali, że wykluczenie Huawei z budowy infrastruktury w Polsce może mieć bardzo negatywne skutki. Oto co, między innymi najprawdopodobniej stanie się w Polsce, po wykluczeniu Huawei:

 

1. Czas wdrożenia infrastruktury w Polsce wydłuży się o co najmniej 12 do 18 miesięcy.

Stanie się tak dlatego, ponieważ Huawei znacznie przewyższa konkurencję pod względem technologicznym i stworzyło np. nowe anteny przystosowane do sieci 5G. Co więcej, firma utrzymuje że co najmniej pięciu lat pracuje i udoskonala najnowocześniejszą dostepną infrastruktury, która paradoksalnie będzie i tak znacznie tańsza niż konkurencyjna. Faktem jest, że technologia 5G od Huawei wyprzedza całą konkurencje o jakieś 12-18 miesięcy.

2. Koszt wdrożenia infrastruktury w Polsce zwiększy się aż o 8,5 miliardów euro – i to tylko według wstępnych analiz.

3. Za usługi związane z ta infrastrukturą klienci zapłacą minimum 100% więcej

 

„Według wstępnych analiz w przypadku korzystania z innej infrastruktury, rachunki wzrosną o minimum 100% , a według innych analiz mogą wzrosnąć nawet dwu- a nawet i trzykrotnie.” – podsumował Austin Zhang – Director of Public Affairs Central and Estern Europe & Nordic Regio.

 

Natomiast w odpowiedzi  na insynuacje dotyczące współpracy z chińskim rządem i szpiegowania swoich użytkowników, co zarzuca administracja USA, Jaap Meijer – Chief Security Officer (dyrektor do spraw bezpieczeństwa) of Huawei Technologies powiedział:

 

„Od ponad dekady amerykańskie służby przyglądają się działaniom firmy Huawei i jak na razie nie znalazły żadnego dowodu potwierdzającego zarzuty wysuwane przez administrację USA. Oczywiście, może to być dowód na to, że firma jest mistrzem w ich ukrywaniu. – żartował na wstępie Jaap Meijer – CSO (dyrektor do spraw bezpieczeństwa) of Huawei Technologies. Albo po prostu, jesteśmy w pełni transparentni – dodał i zaznaczył – że powód niechęci wobec Huawei jest tak naprawdę zupełnie inny.”

 

Na zdjęciu: Jaap Meijer – Chief Security Officer of Huawei Technologies, Austin Zhang – Director of Public Affairs CEE & Nordic Region oraz Ola Jiang Corporate PR Manager Huawei Polska.

 

 

Dyrektor do spraw bezpieczeństwa, zaprezentował wszystkie etapy, na których produkty firmy są poddawane wszelkim audytom i weryfikacjom przez firmy zewnętrzne.

 

„Po dostarczeniu urządzeń operatorom, nie mamy dostępu do zbudowanej z nich sieci, poza koniecznością dokonywania napraw i konserwacji, a komunikacja w sieciach jest szyfrowana na całej długości transmisji. – zaznaczył Jaap Meijer, CSO – Chief Security Officer (dyrektor do spraw bezpieczeństwa) of Huawei Technologies.– Nigdy nie instalowaliśmy i nie będziemy instalować backdoorów dla kogokolwiek. Czy to rządu, czy kogoś innego.”

 

„Wbrew panującej opinii w chińskim prawie, od pochodzących z tego kraju firm, nie wymaga się instalowania backdoorów czy zapewnienia innego sposobu na dostęp do danych przechowywanych w urządzeniach danego producenta. W odróżnieniu od prawa niektórych państw zachodnich.” – dodał Jakub Lewandowski, Legal Counsel and Privacy Officer Huawei CEE & Nordic Region.

 

 

Na zdjęciu: Austin Zhang – Director of Public Affairs CEE & Nordic Region oraz Ola Jiang Corporate PR Manager Huawei Polska.

 

 

Centrum ds. Cyberbezpieczeństwa w Brukseli

Podczas konferencji przedstawiciele firmy Huawei poinformowali, że już 5 marca br. w Brukseli nastąpi oficjalne otwarcie Centrum ds. Cyberbezpieczeństwa. Co ważne, podczas mającego miejsce kilka dni temu oficjalnego spotkania z Karolem Okońskim, firma Huawei ponownie złożyła na ręce przedstawicieli polskiego rządu propozycję budowy w naszym kraju Centrum R&D, w którym urządzenia i oprogramowanie Huawei byłyby testowane przez potencjalnych odbiorców instytucjonalnych, w tym pod kątem bezpieczeństwa. Huawei potwierdził że jest gotowy pokazać cały kod źródłowy polskiemu rządowi do wglądu. Strona rządowa jak na razie nie odpowiedziała na propozycję.

 

„Działania Huawei w Polsce są pełni transparentne, jesteśmy otwarci i gotowi do pracy z polskim rządem” – podsumował Austin Zhang – Director of Public Affairs Central and Estern Europe & Nordic Regio.