IMGW operuje eksperymentalnym narzędziem – obrazy z satelitów pokazują skalę zniszczeń powodziowych

IMGW-PIB zaprezentował mapę terenów objętych powodzią na południu Polski, która została utworzona dzięki eksperymentalnej technologii. 

Monitorowanie zasięgu powodzi jest obecnie możliwe dzięki danych z satelitów radarowych.  Projekt jest owocem kooperacji IMGW-PIB z Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz polsko-fińską firmą ICEYE. Jego uruchomienie planowane było na wiosnę przyszłego roku, został jednak użyty wcześniej ze względu na stan klęski żywiołowej.

„Co 6-8 godzin odbieramy dane, wygenerowane z kolejnych przelotów satelitów, w obszarach wskazanych przez IMGW-PIB (woj. dolnośląskie i opolskie, częściowo lubuskie, śląskie i małopolskie)” – mówi Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW-PIB, wyjaśniając proces pozyskiwania danych satelitarnych.

Obrazy satelitarne dostarczane są z opóźnieniem około 2-3 godzin w stosunku do przelotu satelity. Dane te składają się na innowacyjne narzędzie ułatwiające walkę z powodzią poprzez umożliwienie szybkiej oceny sytuacji i planowanie działań ratunkowych. Walijewski podkreśla, że raz na dobę spływają dane poddane głębszej weryfikacji, zawierające informacje o szacowanej głębokości zalania.

Najnowsze dane z mikrosatelitów radarowych ICEYE, pochodzące z godziny drugiej w nocy 16 września, ukazują trzy główne obszary objęte skutkami powodzi:

  • rozlewiska rzek Osobłogi i Prudnik w południowej części województwa opolskiego;
  • znaczne zasięgi rzek w Kotlinie Kłodzkiej (Nysa Kłodzka, Ścinawka, Biała Lądecka);
  • rozlewiska w okolicach suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny (górny odcinek Odry i rzeka Psina).