Inflacja i spowolnienie gospodarcze niekorzystne dla rynku pamięci masowych – wskazuje najnowsze badanie

Nie jest szczególnie odkrywczym stwierdzenie, że ostatni rok był dla branży trudny. Jednak analitycy z Context, widzą światełko w tunelu dla rynku pamięci masowych.

Zdaniem firmy analitycznej Context, mimo trudnej sytuacji gospodarczej, istnieją powody do optymizmu. Inflacja powoli maleje w całej UE, nawet w Polsce. Jednocześnie, dzięki wysiłkom w zakresie cyfrowej transformacji przedsiębiorstw, inwestycjom sektora publicznego, ulepszeniom produktów i dążeniu do zrównoważonego rozwoju, pozostaje wiele okazji do ożywienia rynku.

Kilka tygodni temu Context obniżyło swoją ogólną prognozę wzrostu sprzedaży na 2023 rok w całej europejskiej dystrybucji IT, z 1,6% rocznego wzrostu do 3,3% spadku. Skumulowane skutki wojny na Ukrainie, wysokie koszty życia, koszty kapitału i wysokie stopy procentowe doprowadziły do ​​spadku zaufania przedsiębiorców nie tylko w UE, ale także w Chinach i Stanach Zjednoczonych. To z kolei miało znaczący wpływ na rynki serwerów i pamięci masowych dla przedsiębiorstw. Jednak panuje też optymizm, że pod koniec roku sytuacja może się poprawić.

Rynek serwerów dla przedsiębiorstw odnotował zauważalny spadek dynamiki przychodów ze sprzedaży rok do roku w pierwszym kwartale (3,8%) i jeszcze większy spadek w drugim kwartale 2023 r. (-11,7%). Najgorsze wyniki zanotowano w Wielkiej Brytanii (-38%) i we Włoszech (-29%), choć utrzymały się one w Hiszpanii, Francji i Niemczech. Wzrost wolumenu sprzedaży był nieco lepszy i spadł o 21% w całej dystrybucji europejskiej. Było to spowodowane spadkiem o 26% rok do roku w segmencie dwóch gniazd.

Spadek na rynku pamięci masowych był w ostatnich kwartałach ogólnie bardziej spójny dzięki sezonowym modernizacjom. Jednak wzrost przychodów znacznie spadł z 17,3% w pierwszym kwartale 2023 r. do -9,5% w drugim kwartale, w dużej mierze dzięki słabym wynikom segmentu macierzy pamięci masowej (-13%), a zwłaszcza macierzy hybrydowych i flash. Segment HCI odnotował niewielki wzrost przychodów w drugim kwartale o 2,9%, dzięki dobrym wynikom w Wielkiej Brytanii (15%) i Włoszech (53%).

Utrzymująca się niepewność gospodarcza pozostaje ciemną chmurą wiszącą nad rynkiem przedsiębiorstw i będzie miała negatywny wpływ na przychody z serwerów i pamięci masowych przez pozostałą część roku. Dyrektorzy finansowi będą musieli dokładnie zrównoważyć popyt na nowe technologie i projekty przy napiętych budżetach. Inne czynniki, które potencjalnie wpływają na przychody ze sprzedaży, to cena i dostępność komponentów, zwłaszcza komponentów obsługujących sztuczną inteligencję. Zeszłoroczne porównania prawdopodobnie obniżą także wzrost liczby serwerów i pamięci masowych w pozostałej części 2023 r. Dwucyfrowa sprzedaż serwerów w 2022 r. nie zostanie powtórzona w 2023 r., ponieważ wynikała głównie z eliminacji opóźnień w dostawach w zeszłym roku.

Nadal jednak są powody do optymizmu. Inflacja powoli maleje w całej UE, a możliwości dla tego kanału nadal pozostają znaczne, dzięki wysiłkom w zakresie cyfrowej transformacji przedsiębiorstw, inwestycjom sektora publicznego, ulepszeniom produktów i dążeniu do zrównoważonego rozwoju.