Infrastruktura „pod chmurę” warta o połowę więcej niż przed rokiem, w skali globalnej osiągnęła 15,4 miliarda dolarów – donosi najnowsza analiza IDC.
Infrastruktura „pod chmurę” warta o połowę więcej niż przed rokiem – Jak donosi najnowsza analiza IDC, przychody dostawców infrastruktury IT obsługującej środowiska chmurowe wzrosły o niemal połowę (48,4%) w drugim kwartale 2018 roku, w porównaniu do analogicznego okresu roku minionego. Tym samym oznacza to, że wartość sprzedaży sprzętu oraz oprogramowania stanowiących fundamenty platform chmurowych osiągnęła, w skali globalnej, 15,4 miliarda dolarów.
Publiczna wciąż na czele
International Data Corporation przedstawiła także wzrosty w rozróżnieniu na infrastrukturę utrzymującą chmury publiczne i prywatne.
„Z pewnością warto podkreślić, że wydatki firm i organizacji na infrastrukturę służącą chmurze publicznej w ciągu ostatnich trzech lat wzrosły ponad dwukrotnie. To oczywiście globalny trend, niemniej porównując go z sytuacją na rodzimym gruncie, ciężko nie dostrzec analogii. Średnie tempo przyrostu inwestycji w rozwiązania chmury publicznej w Polsce do 2019 roku wyniesie 18,6% – to dość blisko średniej światowej, która ma być równa 21,5%. Mowa tu oczywiście o produktach i usługach chmurowych – niemniej wraz z wzrostem zainteresowania nimi, powinniśmy spodziewać się wzrostów inwestycji w rozbudowę infrastruktur ich dostawców. Doposażanie o nowe komponenty wewnętrznych infrastruktur, w przypadku środowisk chmury prywatnej, jest z kolei oczywiste, w związku z przyrostem danych oraz obsługiwanych operacji. Tutaj także daje się zaobserwować dość wysokie, choć nie aż tak znaczne wzrosty.” – komentuje Artur Malinowski z Arrow ECS.
Wydatki na komponenty tworzące środowiska chmury publicznej na koniec drugiego kwartału 2018 roku wyniosły 10,9 mld – te służące budowaniu chmur prywatnych odpowiadały zaś za 4,5 mld $. W pierwszym przypadku wzrost r/r wyniósł blisko 60% – w drugim nieco ponad 28%.
Tendencja niezmienna
Dwukrotne wartości wzrostów przychodów stwierdzono także w sprzedaży poszczególnych elementów infrastruktur chmurowych. Dynamika ta z pewnością nie będzie spadać – według IDC najszybciej zyskują platformy obliczeniowe – 46,6%, przełączniki sieciowe (switche Ethernet) – 18% oraz platformy storage – 19,2%. Ogółem zaś, przychody ze wszystkich produktów służących tworzeniu środowisk chmurowych – zarówno w modelu publicznym jak i prywatnym – na koniec roku sięgną 62,2 mld dolarów, zaś do 2020 roku przekroczą kolejne pułapy, osiągając niemal 83 mld $.
Tradycyjne IT w odwrocie
W rytm wzrostów komponentów infrastruktur chmurowych, spadają wydatki na sprzęt i oprogramowanie sterujące klasycznymi środowiskami on-premise. Do końca roku utrzymają jeszcze nieznaczną przewagę nad tymi pierwszymi, zaznaczając się 51,5% udziałem w rynku, lecz do 2022 roku spadnie on już do poziomu 44%.