Inicjatywa OVHcloud i EIT InnoEnergy – program GreenTECH, czyli jak rozwiązania IT i dane pomogą adresować wyzwania klimatyczne?

Transformacja energetyczna coraz częściej wymaga nowych rozwiązań. Skuteczna walka z ocieplaniem klimatu, czy zwalczanie skutków kryzysu energetycznego potrzebują szerszego zastosowania narzędzi cyfrowych oraz wykorzystania danych. Wiąże się to przede wszystkim z szybszą transformacją cyfrową sektora energetycznego, ale również z wdrażaniem cyfrowych rozwiązań w naszych domach czy miejscach pracy. Te potrzeby adresuje inicjatywa OVHcloud i EIT InnoEnergy – program GreenTECH. Celem jest zwiększanie świadomości w zakresie lepszego wykorzystywania danych w transformacji energetycznej oraz identyfikacja startupów i projektów w tym obszarze, które dzięki wsparciu obu partnerów mogą mieć realny wpływ na przyspieszenie zmian.

Optymalizacja oprogramowania wymaga znacznie mniejszych, ale wciąż niezbędnych nakładów niż większość inwestycji w fizyczną infrastrukturę. Co więcej, może również prowadzić do lepszego zrozumienia, poprawy przewidywalności i generowania oszczędności. Świat IT jest na tyle elastyczny, że umożliwia wprowadzenie nowych modeli biznesowych, odblokowując przy tym potencjał działania dla firm energetycznych.

 

“Obecny kryzys energetyczny pokazuje nam, jak energia jest istotna dla rozwoju naszej gospodarki. Efektywniejsze jej wykorzystanie może nie tylko przyczynić się do niwelowania skutków zmian klimatu, ale również do zwiększania bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej. Rozwiązania nie muszą być skomplikowane. Wiele z nich jest w zasięgu ręki i w przystępnej cenie. Najważniejsze jest to, żeby miały potencjał, aby pomóc nam wszystkim zmniejszyć zużycie energii i rosnące rachunki za energię. Od tego będzie zależało, czy utrzymamy produkcję przemysłową we Europie, czy też nie” – powiedział Marcin Wasilewski, Prezes EIT InnoEnergy Central Europe.

 

“Program GreenTECH stworzony przez obie firmy tworzy idealną synergię – EIT InnoEnergy jest czołowym europejskim inwestorem w zielone startupy, a OVHcloud pokazuje, że firma technologiczna może prężnie rozwijać się z poszanowaniem środowiska. Warto również podkreślić europejski rodowód obu firm i wspólny cel – zielona transformacja Europy, której wizję chcemy realizować poprzez wspólne działania. Pragniemy pokazać, że taka kooperacja może również wnieść wartość do świata startupowego” – dodaje Natalia Świrska-Załuska, Startup Program Manager w regionie Europy Środkowo – Wschodniej w OVHcloud.

 

Rozwój technologii, w tym sztucznej inteligencji, może przynieść zmiany, których potrzebujemy, aby osiągnąć kolejny poziom. Dostępność danych jest pierwszym i najważniejszym warunkiem umożliwiającym wykorzystanie sztucznej inteligencji. Wykorzystanie algorytmów AI i zasilenie ich punktami danych, które zbieramy z procesów, maszyn czy budynków, pozwala na stworzenie cyfrowej repliki, będącej dokładną reprezentacją miejsca, z którego dane zostały zgromadzone.

 

“Warto również podkreślić, że sektor nowych technologii odpowiada za około 5-9% światowego zużycia energii i ponad 2% całkowitej emisji CO2, czyli więcej niż na przykład cały przemysł lotniczy” – podkreśla Natalia Świrska-Załuska.

 

“Istotne również będzie pokazanie, jak umiejętnie kapitalizować dostępne już rozwiązania. Słowem, jak wykorzystać nisko wiszące owoce, które mogą przynieść wymierne korzyści przy ograniczonych inwestycjach tu i teraz. Prawdziwym wyzwaniem jest przeniesienie ich na wyższy poziom” – dodaje Marcin Wasilewski.

 

IT Champions 2022 – Prestiżowe nagrody branżowe, wydawnictwa IT Reseller zostały wręczone! Na gali gościła czołówka branży IT!