Inne stany USA popierają Montanę w pozwie dotyczącym wprowadzenia zakazu używania TikToka

Grupa 18 prokuratorów generalnych stanowych oświadczyła w poniedziałek, że popiera wysiłki Montany zmierzające do zakazu używania należącej do Chin aplikacji TikTok do krótkich filmów wideo, wzywając amerykańskiego sędziego do odrzucenia skarg prawnych przed datą wejścia w życie 1 stycznia. 

Jak informuje Reuters, prokuratorzy generalni stanowi pod przewodnictwem Wirginii, obejmujący Georgię, Alaskę, Utah, Indianę, Nebraskę, Indianę, Iowa, Kentucky i Południową Dakotę, stwierdzili, że pozwy złożone przez TikTok i użytkowników powinny zostać odrzucone, „ponieważ TikTok celowo angażuje się w oszukańcze praktyki biznesowe, które nakłaniają jednostki do udostępniania wrażliwych danych osobowych, do których Komunistyczna Partia Chin może łatwo uzyskać dostęp, a także dlatego, że platforma TikTok szkodzi dzieciom w Montanie”.

TikTok, będący własnością chińskiego ByteDance, w maju złożył pozew, starając się zablokować pierwszy w swoim rodzaju zakaz nałożony przez stan USA z kilku powodów, argumentując, że narusza on Pierwszą Poprawkę prawa do wolności słowa firmy i użytkowników. Rozprawa w sprawie wniosku TikToka o wydanie wstępnego nakazu sądowego wyznaczona jest na 12 października.

Prawo nie nakłada kar na indywidualnych użytkowników TikToka. TikTok szacuje, że z usługi wideo korzysta w Montanie 380 000 osób, co stanowi ponad jedną trzecią z 1,1 miliona mieszkańców stanu.

W zeszłym miesiącu prokurator generalny Austin Knudsen, republikanin, powiedział, że legislatura stanu i gubernator „postąpili słusznie, zabraniając TikTokowi działania w Montanie, dopóki [aplikacja] znajduje się on pod kontrolą zagranicznego przeciwnika”.

W marcu prawodawcy oskarżyli TikTok o udostępnianie szkodliwych treści i wywoływanie „niepokoju emocjonalnego” u młodych użytkowników. TikTok twierdzi, że „nie udostępnił i nie udostępni chińskiemu rządowi danych użytkowników z USA oraz podjął istotne środki w celu ochrony prywatności i bezpieczeństwa użytkowników TikToka”.

Stany twierdzą, że TikTok, z którego korzysta ponad 150 milionów Amerykanów, spotyka się z rosnącymi wezwaniami amerykańskich prawodawców do wprowadzenia ogólnokrajowego zakazu w związku z obawami dotyczącymi możliwego wpływu chińskiego rządu.

Wysiłki mające na celu przyjęcie przepisów dających administracji Bidena większe uprawnienia do zakazywania TikToka lub rozprawienia się z nim utknęły w martwym punkcie.

Montana może nałożyć kary w wysokości 10 000 dolarów za każde naruszenie ze strony TikToka.

Były prezydent USA Donald Trump w 2020 r. starał się zakazać ponownego pobierania TikTok, ale seria orzeczeń sądowych uniemożliwiła wejście tego zakazu w życie.