Intel Alder Lake-S w szczegółowym przecieku. 16 rdzeni, 24 wątki i do 4,6 GHz w nadchodzących procesorach dla desktopów.
Po chłodno przyjętych układach Rocket Lake-S do komputerów stacjonarnych trwa oczekiwanie na kolejne, mające ukazać się jeszcze w 2021 roku procesory Intela, których budowa jest dość rewolucyjna. Intel Alder Lake-S, a więc Core 12. generacji, pojawiają się w przeciekach od dawna, ale teraz dostajemy nieco więcej informacji za sprawą Igor’s Lab.
Procesory Intel Alder Lake-S do komputerów stacjonarnych będą częścią rodziny Core 12. generacji i będą oparte litografii Enhanced SuperFin 10 nm. Procesory będą miały hybrydową architekturę, która będzie wykorzystywać rdzenie Golden Cove i Gracemonth na tej samej płytce. Jeśli chodzi o sampla pokazanego przez Igor’s Lab, wygląda na to, że jest to bardzo wczesny układ oznaczony jako Intel Core-1800. Nie jest to oficjalna ani ostateczna nazwa, a wiele parametrów może nie pokrywać się z jakimkolwiek z finalnych produktów. Zwykle sample tego typu są np. taktowane niżej niż późniejsze rynkowe wersje CPU.
Sampel układu Alder Lake-S ma 16 rdzeni i 24 wątki. To najbardziej rozbudowana konfiguracja w linii Alder Lake-S. Procesor posiada 8 rdzeni Golden Cove z 16 wątkami i 8 rdzeni Gracemont z 8 wątkami. Procesor ma zegar bazowy 1,80 GHz. Bazowe TDP wynosi 125 W, PL2 wynosi 228 W (będzie działał przez 2,44 ms). Procesor ma maksymalny limit temperatury (Tj Max) 100 W i jest zaprojektowany dla gniazda LGA 1700.
Jak jest z częstotliwościami tego CPU? Rdzenie Golden Cove (tzw. duże rdzenie), mają maksymalną częstotliwość 4,6 GHz (dla maksymalnie 2 rdzeni). Częstotliwość zostanie zmniejszona odpowiednio do 4,4 GHz (3-4 rdzenie), 4,2 GHz (5-6 rdzeni) i 4,0 GHz (7-8 rdzeni). Rdzenie Gracemont (tzw. małe rdzenie) będą miały częstotliwości 3,4 GHz (1-4 rdzenie) i 3,0 GHz (5-8 rdzeni). Napięcie dla procesora wynosi 1,3147 V przy 4,2 GHz.
Chociaż częstotliwości nie są imponujące, to pamiętajmy, że mowa o samplu inżynieryjnym. Poza tym, niższe taktowanie nie musi oznaczać słabej wydajności. Intel w swoich zapowiedziach twierdzi, że Alder-Lake zapewnią 20% wzrost wydajności jednowątkowej i dwukrotny wzrost w zadaniach wielowątkowych względem aktualnej generacji. Będą to też ierwsze układy wytwarzane w litografii Enhanced SuperFin, który jest udoskonaloną i bardziej zoptymalizowaną znanego dziś 10 nm SuperFin używanego do produkcji obecnych procesorów Tiger Lake.
Popularny komunikator Discord trafi do Sony PlayStation Network? Firmy ogłosiły współpracę.