Intel chce zwiększyć swoją inwestycję w fabrykę chipów, aby rozbudować zakład testowania i pakowania chipów
Intel rozważa znaczne zwiększenie swojej dotychczasowej inwestycji o wartości 1,5 miliarda dolarów w Wietnamie, aby rozbudować zakład testowania i pakowania chipów, jak podaje Reuters powołując się na dwa źródła zaznajomione z tą sprawą.
Jedno ze źródeł twierdzi, że inwestycja prawdopodobnie zostanie dokonana „w nadchodzących latach” i może być nawet większa niż 1 miliard dolarów, podczas gdy druga osoba powiedziała, że Intel rozważa również alternatywne inwestycje w Singapurze i Malezji, które mogą być preferowane od Wietnamu. Oba źródła chcą pozostać anonimowe, ponieważ plan nie został jeszcze podany do wiadomości publicznej.
Możliwy ruch, który według jednego ze źródeł może być wart około 1 miliarda dolarów, sygnalizowałby rosnącą rolę Wietnamu w globalnym łańcuchu dostaw półprzewodników, ponieważ firmy dążą do ograniczenia zależności od Chin i Tajwanu z powodu ryzyka politycznego i napięć handlowych ze Stanami Zjednoczonymi.
Reuters zauważa, że w środę oświadczenie na oficjalnym portalu wietnamskiego rządu zostało zmienione, aby usunąć wzmiankę o staraniach Ho Chi Minh City o przyciągnięcie 3,3 miliarda dolarów dodatkowych inwestycji ze strony Intela. Wietnam zdecydowanie naciska na rozwój branży produkcji chipów, zabiegając o względy zagranicznych firm we wszystkich trzech głównych segmentach: montażu, testowania i pakowania.
Fabryka pakowania i testowania chipów w południowym centrum handlu Wietnamu jest największą na świecie fabryką Intela. Szacuje się, że do tej pory firma zainwestowała w nią około 1,5 miliarda dolarów. Amerykański gigant chipowy ma już dodatkową ziemię, na której znajduje się jego fabryka, a ekspansja w Wietnamie pomogłaby mu lepiej radzić sobie z zakłóceniami w dostawach wynikającymi z silnego polegania na jednym kraju lub zakładzie, powiedziało Reuterowi jedno ze źródeł, powołując się na wewnętrzne rozmowy. Jedno ze źródeł powiedziało, że Intel rozważa inwestycję w Wietnamie, upewniając się, że dalsza ekspansja zagraniczna nie będzie postrzegana jako wrogie posunięcie ze strony Waszyngtonu, który naciska na zwiększenie produkcji chipów w kraju.
W związku z globalnym niedoborem półprzewodników w następstwie pandemii COVID-19, Intel ogłosił pod koniec 2021 roku plan zainwestowania ponad 7 miliardów dolarów w budowę nowej fabryki pakowania i testowania chipów w Malezji. Oczekuje się, że zakład ten rozpocznie produkcję w 2024 roku. Intel ma również zakłady testujące i pakujące w Chinach i Stanach Zjednoczonych.