Intel i Fundacja Edukacyjna Perspektywy, kolejny rok z rzędu przyznały stypendia w ramach programu Nowe Technologie dla Dziewczyn.

Kolejny rok z rzędu Intel i Fundacja Edukacyjna Perspektywy przyznały stypendia w ramach programu Nowe Technologie dla Dziewczyn. Na wsparcie finansowe i merytoryczne może liczyć 25 stypendystek. Przed nimi program mentoringowy oraz możliwość odbycia stażu w Centrum Badawczo-Rozwojowym Intela w Gdańsku.

 

Ponad 600 maturzystek i studentek kierunków technicznych brało udział w tegorocznej edycji programu. Spośród nich wyłoniono 25 laureatek, którym przyznano stypendium w wysokości 12 000 zł na pokrycie części wydatków związanych z nauką na studiach wyższych. Każda z nich może liczyć na indywidualną opiekę mentorską doświadczonych inżynierów Intela. Mentorki i mentorzy pomogą im w poszerzaniu wiedzy i praktycznych umiejętności związanych z nowymi technologiami, a także wybrać odpowiednią ścieżkę kariery. Dla stypendystek przygotowane są miejsca w programie stażowym w Gdańsku, w największym centrum R&D Intel w Europie.

 

 

Jak wynika z raportu „Kobiety na Politechnikach 2018” Fundacji Perspektywy na kierunkach informatycznych kobiety stanowią jedynie 14,3% wszystkich studentów. Dzięki aktywnej promocji kierunków związanych z nowymi technologiami wśród kobiet widoczne są jednak znaczne postępy. W roku akademickim 2017/18 odnotowano największy w historii wzrost przyrost liczby studentek kierunków informatycznych − o 1179 w skali kraju (11,6% więcej niż rok wcześniej). To dwa razy więcej niż analogiczny przyrost liczby mężczyzn studiujących informatykę.

 

Według prognoz niedobór specjalistów technologii informacyjnych w Europie do 2020 roku wyniesie co najmniej 1 milion osób. Sytuację tę można zmienić działając na rzecz aktywizacji zawodowej kobiet w obszarze nowych technologii. Jak szacuje Komisja Europejska, wprowadzenie większej liczby kobiet na ten rynek może powiększyć europejski PKB aż o 9 miliardów Euro rocznie.

 

Centrum R&D Intela w Gdańsku jest największym ośrodkiem badawczo-rozwojowym firmy w Europie, zatrudniającym ponad 2000 osób. Każdego dnia setki inżynierów pracują tam nad rozwiązaniami, które zmieniają świat technologii. Pracownicy polskiego R&D współtworzyli m.in. popularne komputerowe złącze USB 3.0, interfejs Thunderbolt czy układ dźwiękowy Intel HD Audio. Od marca 2017 roku w gdańskim centrum działa Compiler Center of Excellence, w którym specjaliści zajmują się oprogramowaniem kluczowym dla rozwoju superkomputerów, systemów sztucznej inteligencji czy autonomicznej jazdy.

 

Więcej informacji o programie Intela i Perspektyw znaleźć można na stronie internetowej www.stypendiadladziewczyn.pl