Intel i VLSI kończą spór patentowy… częściowo.

Intel i VLSI kończą spór patentowy o wartości 4 miliardów dolarów w amerykańskim stanie Delaware.

W tym tygodniu Intel i VLSI zgodziły się rozstrzygnąć jeden z toczących się sporów prawnych. Bitwa prawna w Delaware obejmowała pięć patentów, a VLSI zażądał odszkodowania w wysokości ponad 4 miliardów dolarów. Nie jest to koniec patentowych starć obu firm. Jednocześnie toczą one jeszcze kilka sporów sądowych w Kalifornii i Teksasie.

Obie strony zgodziły się rozstrzygnąć spór w Delaware z zastrzeżeniem, więc pozwu nie można ponownie skierować do sądu. VLSI zgodziło się nie pozywać klientów i dostawców Intela w związku z pięcioma patentami na procesory będącymi przedmiotem sprawy, podczas gdy gigant procesorowy zgodził się odrzucić swoje roszczenia wzajemne. Obie firmy nie będą sobie nic płacić.

„Strony zgodziły się na oddalenie roszczeń i roszczeń wzajemnych dochodzonych w niniejszym powództwie” – czytamy w pozwie sądowym.

Intel i VLSI toczą batalię prawną w różnych sądach w Stanach Zjednoczonych i innych krajach. VLSI twierdzi, że Intel naruszył 19 patentów pochodzących od Freescale, SigmaTel i NXP. Niektóre zarzuty zostały oddalone przez ławę przysięgłych, ale wiele spraw wciąż jest w toku. Sprawa toczona przed sądem w stanie Delaware obejmująca pięć patentów na procesory mogła być najbardziej owocna dla VLSI, która zażądała 4 miliardów dolarów odszkodowania. Mimo to strony postanowiły go oddalić. Tymczasem w marcu 2021 r. sędzia okręgowy w Waco w Teksasie nakazał Intelowi zapłacenie VLSI 2,18 mld dolarów za naruszenie dwóch patentów związanych z zarządzaniem częstotliwością i obniżaniem napięcia pamięci. Intelowi nie udało się uchylić orzeczenia w sierpniu 2021 r. W listopadzie federalne jury w Teksasie nakazało Intelowi zapłacenie VLSI prawie 949 milionów dolarów za naruszenie innego patentu.

Intel i Apple oskarżyły VLSI o bezprawną agregację patentów. Intel twierdzi również, że skomplikowana struktura własności VLSI pozwoliła jego inwestorom „czerpać wszelkie korzyści z tego pozwu”, jednocześnie „ukrywając swoją tożsamość przed sądem i opinią publiczną”. Tymczasem VLSI jest kontrolowane przez Fortress Investment Group, firmę private equity należącą do SoftBanku. SoftBank jest również właścicielem Arm.

IT RESELLER nr. 348/2023 „Proponujemy niezrównaną wiarygodność – podkreśla w wywiadzie okładkowym Mariusz Ziółkowski, TD SYNNEX