Intel ma rozważać sprzedaż jednostki FPGA Altera wobec stanu kryzysu
Intel obecnie stoi przed poważnymi wyzwaniami. 1 sierpnia firma ogłosiła wyniki finansowe, które nie spełniły oczekiwań Wall Street i ujawniła plany zwolnienia ponad 15% siły roboczej. Niedługo potem były członek zarządu Intela Lip-Bu Tan zrezygnował po zaledwie dwóch latach.
Według najnowszych doniesień opcje mogą obejmować sprzedaż jednostki FPGA Altera i wstrzymanie projektu inwestycyjnego o wartości 32 miliardów dolarów w Niemczech, zgodnie z raportami Reuters i Wccftech.
Powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą, raporty sugerują, że dyrektor generalny Intel Pat Gelsinger i kadra kierownicza wyższego szczebla mają przedstawić zarządowi plan ożywienia firmy pod koniec tego miesiąca. Ich propozycja, zgodnie z raportami, obejmuje pozbycie się nieistotnych biznesów i cięcie wydatków kapitałowych, takich jak sprzedaż Altera i zamrożenie budowy fabryki w niemieckim Magdeburgu.
Ponieważ Intel nie byłby teraz w stanie przeznaczyć środków ze swoich niegdyś znacznych zysków na wsparcie Altery, głównego producenta programowalnych macierzy bramek (FPGA), którą przejął w 2015 r. za 16,7 mld USD, sprzedaż firmy została podobno podjęta. Mówi się, że w 2023 r.
Intel planuje wydzielić Alterę poprzez IPO za trzy lata i sprzedać część swoich udziałów w ramach tego procesu, ale nie ustalono żadnej daty. Reuters wskazuje, że Altera mogłaby zostać również sprzedana w całości innej firmie produkującej układy scalone, zainteresowanej rozszerzeniem jej portfolio biznesowego, a Intel po cichu zaczął badać możliwość takiej sprzedaży. Z drugiej strony, z powodu opóźnień w zatwierdzaniu dotacji. Intel już wcześniej powiedział, że odroczył budowę Fab 29.1 i 29.2 w Magdeburgu w Niemczech, ponieważ nowy harmonogram przesuwa rozpoczęcie budowy na maj 2025 roku.
Propozycja wstrzymania projektu byłaby również zgodna z planem firmy, aby zmniejszyć wydatki kapitałowe o 17% do 21,5 miliarda dolarów w 2025 r., zauważa Wccftech. Źródła zaznajomione ze sprawą powiedziały, że plan Intela nie obejmuje obecnie podziału firmy ani sprzedaży jej działalności odlewniczej nabywcom takim jak TSMC, zauważa Reuters.
Intel ma rozważać wydzielenie lub fuzję dla złagodzenia strat