Intel NUC 11 – małe komputery Intela oficjalnie zaprezentowane. „Panther Canyon”, „Tiger Canyon” oraz „Phantom Canyon” korzystają z procesorów Tiger Lake.

Intel zaprezentował swoją najnowszą generację mini-komputerów NUC. Zgodnie z oczekiwaniami, seria NUC 11 całkowicie opiera się na platformie Tiger Lake-U. W tej generacji Intel zaproponował trzy modele, które określa jako: NUC 11 Pro, NUC 11 Performance oraz NUC 11 Enthusiast.

 

Seria NUC na stałe zagościła w ofercie Intela już wiele lat temu. Miałem okazję używać kilku modeli NUC’ów i mam wiele sympatii dla tego miniaturowego formatu, który oferują. Pomijając topowe, czy raczej specjalne modele z wcześniejszych generacji (np. Skull Canyon czy Hades Canyon), zawsze jednak głównym przedstawicielom tej linii brakowało nieco możliwości graficznych – co w tym przypadku niweluje obecność procesorów Tiger Lake-U z ich piekielnie mocnymi (jak na iGPU) układami graficznymi.

 

Panther Canyon

Intel NUC 11 „Panther Canyon”, określany oficjalnie jako NUC 11 Performance, jest modelem mainstreamowym (o ile można tak w ogóle o NUC mówić). Ma on dobrze znane dwie formy – wyższą, z zatoką na dysk 2,5″, oraz niższą, bez tejże zatoki. Do wyboru mamy procesory: Core i3-1115G4, Core i5-1135G7 lub Core i7-1165G7. Nowością jest to, że w części konfiguracji zintegrowani ładowarkę indukcyjną.

 

Nowy NUC 11 ma wiele portów jak na urządzenie tej wielkości, w tym cztery USB typu A, Ethernet i dwa wyjścia wideo. Teoretycznie mamy też dwa porty Thunderbolt, ale w specyfikację chyba wdarł się błąd, bowiem czytamy iż działają one jako Thunderbolt 3, podczas gdy platforma Tiger Lake U obsłguje Thunderbolt 4.

 

Tiger Canyon

 

NUC 11 Pro „Tiger Canyon” to nowy NUC dla segmentu korporacyjnego i instytucjonalnego. Od podstawowego modelu różni się główie zastosowanymi procesorami. Znajdziemy tu bowiem wybór procesorów Tiger Lake-U vPro: Core i5-1145G7 vPro i Core i7-1165G7 vPro.

 

Phantom Canyon

 

„Phantom Canyon” to najciekawsza maszyna z nowej trójki. Ten niewielki komputer łączy w sobie Core i7-1165G7 z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 2060 6 GB. Nie wiadomo jednak, czy Intel planuje wypuścić w przyszłości wersję z następcą tego GPU, czyli GeForce RTX 3060. Małego NUC’a można wyposażyć w aż 64 GB pamięci RAM DDR4-3200 i dwa dyski SSD M.2 2280. W praktyce jest to więc całkiem silny komputer nie tylko do pracy, ale i rozrywki.

 

Phantom Canyon NUC ma dwa porty Thunderbolt 4, sześć portów USB 3.1 typu A, port HDMI 2.1a i MiniDisplayPort 1.4. Z przodu komputera jest też gniazdo słuchawkowe i czytnik kart SD.

 

https://itreseller.pl/itrnewintel-zmienia-ceo-od-15-lutego-na-czele-giganta-z-santa-clara-stanie-pat-gelsinger-zastepujac-na-stanowisku-boba-swana/