Intel oficjalnie zapowiada procesory Comet Lake U – nawet 6 rdzeni i 12 wątków w lekkich laptopach i ultrabookach.

Comet Lake U to procesory zaprojektowane dla lekkich komputerów, podobnie zresztą jak układy Ice Lake U. Czym obie serie się różnią oraz dlaczego Intel wprowadza tak szybko drugą serię procesorów dla podobnego segmentu komputerów?

 

Nowe mobilne procesory Comet Lake to nieco zaskakujący produkt. Skierowane są do lekkich laptopów, czy raczej laptopów tzw. mainstreamowych. Do takiej samej klasy komputerów, przynajmniej na pierwszy rzut oka, skierowane są zaprezentowane wcześniej układy Ice Lake. Więcej o nich można przeczytać poniżej. Dalej skupimy się na zaprezentowanych dzisiaj układach Comet Lake.

 

https://itreseller.pl/itrnewpremiera-procesorow-intel-ice-lake-core-generacji-10-do-laptopow-juz-sa-i-przynosza-mase-nowosci/

 

To co rzuca się w oczy już na samym początku to większa liczba rdzeni niż w poprzednikach, tj. Coffee Lake U/Whiskey Lake. Wśród nowych układów Comet Lake U znajduje się pierwszy 6-rdzeniowy procesor Intela z serii U – Intel® Core i7-10710U. Czy zatem Comet Lake U będą procesorami „lepszymi” od Ice Lake? Tu niestety musi pojawić się odpowiedź najgorsza z możliwych: to zależy.

 

 

Otóż w przeciwieństwie do Ice Lake’ów nie mamy tu CPU wykonanych w nowoczesnym procesie technologicznym 10 nm Intela, a w sprawdzonym i wielokrotnie udoskonalanym 14 nm. Pod względem budowy wewnętrznej nowe Comet Lake U nie są rewolucyjne, przypominają raczej CPU generacji 8 i 9 niż Ice Lake. Nie mamy tu jednak nowego iGPU, jednej z mocnych stron 10-nanometrowych procesorów Intela. Comet Lake pracują także z pamięciami RAM LPDDR4x o maksymalnym taktowaniu 2933 MHz, podczas gdy w Ice Lake jest to aż o 1000 MHz więcej.

 

 

Względem Ice Lake zabrakło też zintegrowanego interfejsu Thunderbolt 3. Chociaż Intel bardzo wyraźnie zaznacza w swoich materiałach, że nowe CPU pracują z tym rewolucyjnym złączem, to należy spodziewać się, że w przypadku tej platformy sprzętowej będzie podobnie jak w generacji 8 – czyli od dobrej woli producenta laptopa będzie zależało czy ostateczna konstrukcja będzie miała Thunderbolt 3 czy też nie. W przypadku Ice Lake’ów mamy natomiast do czynienia z integracją tego interfejsu i wszystkie laptopy z tymi procesorami będą weń wyposażone. W laptopach z nowymi procesorami Comet Lake U zobaczymy natomiast Wi-Fi 6 (Gig +).

 

 

„Nasze procesory mobilne Intel Core 10. generacji zapewniają konsumentom różnorodne możliwości wyboru, które zapewniają najlepszą równowagę między wydajnością, funkcjami, możliwościami i designem, zgodnie z ich konkretnymi potrzebami. Od wielozadaniowości do tworzenia treści, najnowsze dodatki do wydajności na skalę rodzinną dla jeszcze wyższego poziomu wydajności – oprócz branżowej zmiany definicji połączeń za pośrednictwem Wi-Fi 6 (Gig +) i Thunderbolt 3, których ludzie oczekują od 10. generacji ”. Chris Walker, wiceprezes firmy Intel i dyrektor generalny Mobility Client Platforms w Client Computing Group.

 

Więcej rdzeni to także większa wydajność. Intel deklaruje wzrost wydajności nawet o 16% oraz o ponad 40% bardziej wydajną pracę w Office 365 w porównaniu do poprzedniej generacji procesorów klasy U. To wszystko ma odbywać się przy tym bez negatywnego wpływu na żywotność baterii.

 

Nowe procesory Intel Core 10. generacji Comet Lake klasy U w skrócie:

· Maks. Częstotliwość turbo do 4,9 GHz
· Częstotliwość grafiki do 1,15 GHz
· Do 12 MB inteligentnej pamięci podręcznej Intel
· Do 6 rdzeni i 12 wątków (klasa U) i do 4 rdzeni i 8 wątków (klasa Y)
· Konfigurowalne TDP do 25 W dla maksymalnej wydajności
· Konfigurowalne TDP do 4,5 W dla pracy bez wentylatorów

 

Nowe jest także nazewnictwo. Ponieważ tu nie mamy zróżnicowanych iGPU, nie ma oznaczenia rodzaju zintegrowanego układu graficznego, zniknęły oznaczenia G7, G4 i G1 znane z Ice Lake’ów. Nazewnictwo układów Comet Lake U jest więc bardziej pasujące do tego, co widzieliśmy przed Ice Lake’ami.

 

 

Nowe procesory Comet Lake obsługują także technologię Intel Adaptix, co pozwala na błyskawiczne wybudzanie systemu. Intel wyposażył nowe CPU także w technologię Dynamic Tuning Technology (Intel® DTT), a więc funkcję opartą o uczenie maszynowe, która umożliwi partnerom OEM dostrojenie wybranych systemów opartych na procesorach Intel Core 10. generacji i osiągnięcie jeszcze większej wydajności – według Intela od 8 do 12 procent. DTT to w pewnym uproszczeniu wykorzystanie AI do przewidywania obciążeń systemowych i automatycznego dostosowywania mocy procesora w celu maksymalizacji chłodzenia i osiągnięcia najlepszej możliwej wydajności.