Intel otrzymał pozew zbiorowy w związku z przychodami z odlewni

Levi & Korsinsky, firma prawnicza zajmująca się pozwami zbiorowymi, wzywa inwestorów Intela do przyłączenia się do pozwu zbiorowego przeciwko firmie. Zarzuca się w nim, że gigant półprzewodników nie ujawnił prawidłowo strat wygenerowanych przez swój dział produkcyjny w styczniu, kiedy podał wyniki za 2023 rok.

Począwszy od pierwszego kwartału 2024 r., Intel przyjął tak zwany model „wewnętrznej odlewni”, w ramach którego jego działy produktowe oraz klienci zewnętrzni kupowali usługi produkcyjne i pakowania od Intel Foundry, niezależnego oddziału Intela. Przed pierwszym kwartałem 2024 r. Intel nie raportował osobno wyników swojego działu produkcyjnego; zamiast tego publikował jedynie wyniki swojej jednostki Intel Foundry Services, która sprzedawała usługi produkcyjne klientom zewnętrznym.

Po tym, jak Intel w pełni ujawnił swoje plany dotyczące raportowania segmentów 2 kwietnia 2024 r., musiał przekształcić wyniki Intel Foundry jako oddzielnego podmiotu za kilka poprzednich lat i okazało się, że w 2023 r. nowo utworzony oddział stracił około 7 miliardów dolarów, co spowodowało, że akcje Intela zaczęły spadać. Okazało się również, że Intel zleca około 30% swojej produkcji TSMC i innym kontraktowym producentom chipów; to jeszcze bardziej zdenerwowało inwestorów.

Kiedy firma podała wyniki swojego oddziału produkcyjnego w 1. kwartale 2024 r. (25 kwietnia 2024 r.), okazało się, że Intel Foundry stracił 2,5 mld USD przy przychodach w wysokości 4,4 mld USD w 1. kwartale 2024 r. Około jedna trzecia kapitalizacji Intela została utracona od początku roku.

W skardze zarzuca się, że wzrost i zyski Intel Foundry Services zostały błędnie przedstawione, doświadczając znacznych strat i malejących zysków z produktów w 2023 roku. Doprowadziło to do wprowadzających w błąd pozytywnych oświadczeń na temat działalności firmy i strategii Intel Foundry.

Inwestorzy, którzy uważają, że stracili pieniądze na akcjach Intela od 24 stycznia do 25 kwietnia 2024 r., mają czas do 2 lipca 2024 r., aby złożyć wniosek o bycie głównym powodem.