Intel planuje podnieść ceny za swoje produkty o 20% już tegorocznej jesieni.
Podczas gdy cała branża technologiczna obserwuje duże spadki cen dotychczasowych produktów, Intel podobno planuje zrobić coś odwrotnego tej jesieni, podnosząc ceny procesorów i różnych innych komponentów nawet o 20%.
W raporcie opublikowanym przez Nikkei Asia wspomniano, że Intel poinformował swoich klientów o podwyżce cen, która najbardziej dotknie procesory w tym procesory serwerowe, kontrolery I/O, karty Wi-Fi i inne komponenty. Klienci Intela spodziewają się, że podwyżka cen zacznie obowiązywać od jesieni tego roku.
Największy amerykański producent układów scalonych planuje podnieść ceny tej jesieni na flagowe produkty, takie jak jednostki centralne dla serwerów i komputerów, gdzie przeważa na rynku, jak również na szeroki zakres komponentów, w tym chipy Wi-Fi i innych metod łączności, tak twierdzą trzej dyrektorzy w branży z bezpośrednią wiedzą.
Intel twierdzi, że podwyżki cen są konieczne ze względu na rosnące koszty produkcji i materiałów. Procentowe podwyżki nie zostały jeszcze sfinalizowane i mogą być różne dla różnych typów chipów, ale prawdopodobnie będą się wahać od minimalnego jednocyfrowego wzrostu do ponad 10% i 20% w niektórych przypadkach.
Posunięcie Intela następuje w obliczu wzrostu inflacji w USA i na całym świecie. W USA ceny konsumpcyjne wzrosły o 9,1% w czerwcu, co jest 40-letnim rekordem.
czytamy w raporcie Nikkei Asia
Te trzy segmenty procesorów i układów scalonych stanowią większość biznesu Intela i firma spodziewa się podwyżek cen od jednocyfrowych, do 10-20% na niektórych produktach. Ceny nie zostały jeszcze sfinalizowane, ale Intel porozumiał się ze swoimi partnerami i klientami, aby przygotować się na podwyżki cen. Raport ten podkreśla także flagowe produkty CPU dla komputerów klienckich i wiemy, że niebieska ekipa zamierza wprowadzić swoje zupełnie nowe procesory 13. gen Raptor Lake dla komputerów stacjonarnych i notebooków odpowiednio od 4. kwartału 2022 roku lub 1 kwartału 2023 roku. Prawdopodobnie po ich publicznym wprowadzeniu możemy być świadkami nieznacznego podniesienia ceny tych komponentów.
Partnerzy Intela, tacy jak ACER i ASUS, ostrzegli przed spowolnieniem, mówiąc, że niedobór chipów nie jest już problemem, ale wraz z malejącym popytem na komputery PC w segmencie konsumenckim, ten wzrost cen będzie miał negatywny wpływ na te firmy. Oczekuje się, że inne firmy, takie jak AMD i NVIDIA, również pójdą w ich ślady, ponieważ wszystkie są częścią przemysłu technologicznego, a zmieniający się krajobraz skłoni je do dostosowania swoich cen również w przypadku nadchodzących produktów.