Intel sprzedaje biznes związany z budową serwerów firmie MiTAC

Intel potwierdził, że firma planuje wycofać się z kolejnego biznesu niezwiązanego z podstawową działalnością: serwerów. Producent układów scalonych wycofuje się z biznesu budowy serwerów i sprzeda go firmie MiTAC, wiodącemu tajwańskiemu producentowi elektroniki i firmie macierzystej Tyan.

Dell, HP i Inspur są potentatami na rynku serwerów, a Intel jest jedną z mniejszych „rybek” w stawie. Producent układów scalonych ma wiele twarzy, a jedną z nich jest – a raczej było – budowanie produktów serwerowych. Od czasu objęcia rządów przez prezesa Pata Gelsingera w 2021 roku, Intel pozbył się sporej części działalności niezwiązanej z podstawową działalnością. Niektóre z bardziej znaczących odejść obejmują biznes Optane Intela, biznes SSD, biznes przełączników sieciowych i niedawne odejście firmy od modemów 5G. Intel ma silne portfolio produktów serwerowych, ale najmocniejszą stroną producenta układów scalonych jest oczywiście sprzedaż procesorów.

„Zgodnie z ciągłymi wysiłkami Intela, aby nadać priorytet inwestycjom w ramach strategii IDM 2.0, podjęliśmy trudną decyzję o wyjściu z naszej grupy Data Center Solutions Group (DSG). W ramach tego planu MiTAC, dostawca rozwiązań IT typu edge-to-cloud i wieloletni partner ODM firmy DSG, będzie miał prawo do produkcji i sprzedaży produktów opartych na naszych projektach. Skupiamy się na zapewnieniu zespołowi DSG i jego interesariuszom wsparcia podczas tego przejścia – powiedział ServeTheHome jeden z rzeczników Intela

Intel przez lata sprzedawał bardzo mało jednostek serwerowych – DSG praktycznie nie przynosiło firmie znaczących przychodów. Nie jest więc szokiem, że biznes związany z budową serwerów jest kolejną głową na liście do ścięcia. Intel zanotował stratę netto w wysokości 644 milionów dolarów w czwartym kwartale roku finansowego 2022, więc to ostatnie wycofanie się z budowy serwerów raczej nie będzie ostatnim środkiem redukcji kosztów podjętym przez firmę.

Intel niedawno wprowadził na rynek bardzo oczekiwane procesory Xeon 4 generacji Sapphire Rapids oraz kilka serwerów opartych na Sapphire Rapids. Wygląda jednak na to, że mogą to być ostatnie serwery z procesorami Intela na rynku – a może producent układów scalonych po prostu sprzedaje je w „białych opakowaniach”, aby partnerzy OEM mogli je przemianować. W każdym razie Intel przekazał swoje projekty serwerów firmie MiTAC. Tyan, spółka zależna MiTAC, z pewnością dobrze wykorzysta te projekty.