Intel stracił 3,5 miliarda dolarów przez swój dział GPU

Według raportu John Peddie Research, producent układów scalonych Intel Corporation może chcieć zamknąć swój dział procesorów graficznych (GPU) z powodu ogromnych strat, które narastały przez lata. Grupa ta jest stosunkowo nowa w firmie Intel, która jest jedną z najstarszych firm produkujących układy scalone na świecie. Swoją uwagę skupia na opracowywaniu i produkcji produktów związanych z procesorami graficznymi, w przeciwieństwie do tradycyjnych procesorów obliczeniowych, które do tej pory kojarzone były z Intelem.

JPR szacuje, że zamknięcie grupy Accelerated Computing Systems and Graphics (AXG) spowoduje odpisanie przez firmę 3,5 mld USD, ponieważ dział ten nie przynosi jeszcze zysków, a Intel zainwestował w niego 3,5 mld USD od momentu jego utworzenia, przy czym firma zaczęła uwzględniać ten segment w swoim bilansie od pierwszego kwartału ubiegłego roku.

Dzisiejszy raport JPR, jeśli się sprawdzi, sprawi, że kolejny rynek znajdzie się poza zasięgiem Intela, który jest jednym z największych i najstarszych producentów układów scalonych na świecie. Firma znana jest z tego, że na początku istnienia branży odmówiła produkcji procesorów dla smartfonów, a później ubolewała, że przegapiła pociąg. Intel sprzedał także Apple swoje portfolio modemów mobilnych piątej generacji (5G), a teraz firma może pozbyć się także swojego działu GPU.

Raport JPR nie powołuje się na żadne oficjalne źródła, a jedynie na plotki, aby odgadnąć, czy szef Intela, Patrick Gelsinger, będzie kontynuował swoją passę zamykania nierentownych biznesów, biorąc na celownik właśnie dział GPU.

We wpisie na blogu założyciel JPR, John Peddie, nakreśla, że: „W związku z tym, od jakiegoś czasu krążą plotki, że impreza się skończyła i że AXG będzie kolejną grupą, która zostanie zlikwidowana.”

Dalej twierdzi on, że zamknięcie działu GPU będzie miało sens dla Intela, ponieważ segment ten nie przynosi jeszcze żadnych zysków. Peddie szacuje, że od momentu powstania, grupa AXG kosztowała Intela 3,5 miliarda dolarów w inwestycjach i niewiele z tego wynika. Nazywa też osiągnięcia Intela z jego procesorami graficznymi „żenującymi, z niewielką adopcją na rynku i przeciętnymi wynikami w benchmarkach”.

Analityk uważa, że konkurencja ze strony NVIDII, AMD i startupów jest olbrzymia i sugeruje, że Intel powinien w następnej kolejności osierocić grupę AXG. Stwierdza on, że:

Czy Intel powinien wyrzucić swoją grupę AXG? Prawdopodobnie. Firma rozpoczęła projekt sześć lat temu. Od tego czasu AMD i Nvidia wypuściły trzy generacje nowych i oszałamiająco wydajnych dGPU, a w przygotowaniu są kolejne. W Chinach ruszyły cztery nowe firmy, a dwie zapowiedziały się w USA. Intel musi teraz stawić czoła znacznie silniejszym AMD i Nvidii, a także sześciu nowym firmom – zasady gry uległy drastycznej zmianie, podczas gdy Intel wtopił pieniądze w projekty, których nie może ruszyć z miejsca.

. … Najlepszą rzeczą, jaką Intel mógłby zrobić w tym momencie, jest znalezienie partnera i sprzedaż grupy. Można by to nawet ubrać w strategiczne posunięcie, tak jak to zrobili idąc do TSMC, aby zbudować dGPU w pierwszej kolejności. Firma nie może kontynuować utrzymywania ogromnej listy płac, płacić konkurencyjnym fabrykom za wafle, a następnie prosić rządy o subsydiowanie inwestycji w nowe fabryki, które nie mogą nawet zbudować części, które przypuszczalnie projektują. To nie tylko dziwaczna strategia inwestycyjna, ale także żenada.

Ostatecznie w raporcie możemy wyczytać, że nie jest on pewny, czy Intel zamknie swój dział GPU, jeśli jednak dalej będzie starał się konkurować z firmami, które specjalizują się w produkcji kart graficznych, to będzie to walka na wyjątkowo nieprzychylnym rynku.