Intel wietrzy zyski w koparkach kryptowalut. Układ BonanzaMine ma przyspieszyć kopanie cyfrowych walut.

Dziś kopanie kryptowalut, inwestowanie w kryptowaluty i wszystko, co z tym związane nie tylko skupia uwagę wszelkiej maści internetowych oszustów, których reklamy widzimy regularnie w sieci. Przyciąga także globalne firmy, które chcą zarobić na tym trendzie. Jedną z tychże firm jest Intel. 

Oczywiście, Intel nie będzie zajmował się kopanie kryptowalut, a „jedynie” zapewni rozwiązanie, które powinno, zdaniem firmy, przyspieszyć ten energochłonny i antyekologiczny proceder. „Niebiescy” opracowali bowiem własny układ ASIC o wdzięcznej nazwie BonanzaMine. Układ ogłoszono podczas wydarzenia International Solid-State Circuits Conference (ISSCC) organizowanego przez IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers, Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników). Intel zaprezentował maszynę opartą o 300 układów BonanzaMine, mający osiągać wydajność 40 THash/s, zużywając przy tym 3600 W energii elektrycznej.

Nasz akcelerator blockchain zostanie dostarczony jeszcze w tym roku. Jesteśmy bezpośrednio zaangażowani w kontakt z klientami, którzy podzielają nasze cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. Argo Blockchain, BLOCK (wcześniej znany jako Square) i GRIID Infrastructure to nasi pierwsi klienci tego nadchodzącego produktu. Ta architektura jest zaimplementowana na maleńkim kawałku krzemu, dzięki czemu ma minimalny wpływ na podaż obecnych produktów – powiedział Raja Koduri, starszy wiceprezes i dyrektor generalny działu Accelerated Computing Systems and Graphics, Intel

 

Z czego składa się system zaprezentowany przez Intela? Przede wszystkim sama maszyna przypomina to, co kryptowalutowi górnicy znają bardzo dobrze. Komputer ten składa się z czterech płyt, jednostki sterującej Intel FPGA, czterech wentylatorów i programowalnego zasilacza. Prezentowane zdjęcia to kompletny system referencyjny ujawniony przez firmę Intel.

Tak wygląda komputer zawierający aż 300 układów BonanzaMine (fot. WikiChip Fuse)

Układ BonanzaMine ma wymiary 4,14 x 3,42 mm (14,16 mm²) i jest produkowany w 7-nanometrowym procesie. Zaraz… przecież Intel nie produkuje w 7 nm, prawda? Można natomiast założyć, że tu firma korzysta z produkcji zewnętrznej, zapewne w TSMC. Jak podaje Intel, chipy te są zoptymalizowane do użytku w wydobywaniu Bitcoina, co wskazuje, że podstawowym elementem ASIC są podwójne silniki haszujące SHA256. BonanzaMine firmy Intel zademonstrował jak dotąd niezawodne działanie z częstotliwością 1,35-1,6 GHz. Ma przy tym pobierać stosunkowo niewiele prądu jak na oferowaną wydajność.

 

Czego potrzebuje dziś reseller? Ingram Micro odpowiada w najlepszy możliwy sposób, robiąc krok dalej!