Intel wycofuje układy hybrydowe Lakefield w zaledwie rok po ich premierze. Wraz z nimi zniknie z oferty kilka innych linii.
Intel wycofał procesory Lakefield, a wraz z nimi Comet Lake-U i Ice Lake-U. Ostatnie dostawy tych procesorów nastąpią w kwietniu 2022 r., ale ich ograniczanie rozpoczyna się już teraz. Skąd ta zmiana?
Intel wycofuje kilka serii produktów, w tym zeszłoroczną architekturę Lakefield. Nic dziwnego, że Intel zdecydował się na zaprzestanie produkcji serii Comet Lake-U i Ice Lake-U, które od tego czasu firma zastąpiła świetnymi skądinąd układami Tiger Lake-U. Inaczej jest z Lakefieldem. Czy był to układ nieudany? Nie, wręcz przeciwnie – spełnił swoją rolę – swoistego poligonu technologicznego dla przygotowania gruntu pod, również hybrydowe, Alder Lake.
Czym był Lakefield? To bardzo innowacyjne układy, które na rynku pojawiły się w formie ledwie dwóch modeli: Core i3-L13G4 i Core i5-L16G7. Żaden z nich nie był demonem wydajności, ale też nie taki był ich cel. Łącząc cztery rdzenie „małe”rdzenie Tremont, pochodzące z linii Atom, z jednym „dużym” rdzeniem Sunny Cove, rodem z procesorów Ice Lake-U, Lakefieldy były pierwszymi procesorami 5-rdzeniowymi Intela, pierwszymi łączącymi dwa rodzaje rdzeni oraz pierwszymi budowanymi w warstwowej koncepcji Foveros 3D. W założeniu, miały napędzać smukłe i lekkie laptopy. W praktyce trafiły do bardzo nielicznych urządzeń. Dość powiedzieć, że kontakt z Lakefieldem miałem jedynie bawiąc się chwilę nowym Lenovo ThinkPad X1 Fold podczas eventu Lenovo Monster.
ThinkPad X1 Fold wydaje się jednak być znakomitym komputerem dla Lakefieldów właśnie. Też jest pewnego rodzaju eksperymentem, szukaniem nowej formy, badaniem użyteczności określonej koncepcji. I to też zrobiły układy Lakefield. Rozwiązania, które one wprowadzily jako pierwsze, dając np. Microsoftowi możliwość dostosowania Windows do ich specyfiki, zobaczymy wkrótce w pełnym wydaniu, w postaci układów Alder Lake. Te mają ukazać się jeszcze w tym roku.