Intel Xeon Scalable 3 generacji – premiera nowych procesorów serwerowych Intela. Do 224 rdzeni w jednym komputerze dzięki nowym układom Cooper Lake.
Intel zaprezentował nowe procesory serwerowe Xeon Scalable. Jest to już trzecia generacja tych układów. Nosi nazwę Cooper Lake i pomimo iż pozostaje w litografii 14 nm, to jako cała platforma przynosi nieco nowości.
W trakcie prezentacji przedstawiciele Intela podkreślali znaczenie platform serwerowych dla współczesnego świata. Tej tezie paradoksalnie sprzyja czas pandemii – podczas gdy większość osób, które mają tę możliwość pracuje zdalnie, zapotrzebowanie na moc obliczeniową centrów danych i platform chmurowych stale rośnie. A czeka nas tylko dalszy wzrost zapotrzebowania na moc obliczeniową – coraz więcej usług będzie przenosiło się w pełni do chmury, a łączność 5G wymusi jeszcze szybsze ich przetwarzanie. Coraz bardziej złożone AI także się upowszechni. Nowe procesory Intel Xeon Scalable 3 generacji mają w tym wszystkim pomóc.
Zaprezentowano łącznie 11 nowych jednostek skupionych w rodzinach Xeon Gold (5 procesorów) i Xeon Platinum (6 procesorów). Te dwie sub-serie odróżnia kilka cech. Przede wszystkim modele Platinium mogą pracować z szybszymi pamięciami RAM (DDR4-3200), podczas gdy Gold są ograniczone do DDR4-2933. „Platynowe” Xaony mogą też pracować w konfiguracjach zwierających 8 CPU, podczas do „złota” linia ograniczona jest do 4 CPU w jednym komputerze. Sprawia to, że w 8-procesorowej konfiguracji można zmieścić aż 224 rdzenie, które są w stanie pracować nad 448 wątkami jednocześnie.
Dwa najmocniejsze modele, Xeon Platinum 8380HL i Xeon Platinum 8380H dysponują 28 rdzeniami, co przy obsłudze Hyper Threadingu daje 56 aktywnych wątków na CPU. Mają też to samo taktowanie (2,9 GHz bazowo/4,3 GHz Turbo). Różnią się natomiast obsługą pamięci RAM – aż do 4,5 TB w przypadku mocniejszej z jednostek oraz „tylko” 1,12 TB w przypadku tańszego modelu.
Te CPU zresztą należy rozpatrywać jako całą platformę, nie tylko same procesory. Intel twierdzi, że umożliwiając większą wydajność i niższy całkowity koszt posiadania w różnych infrastrukturach, od zastosowań korporacyjnych po techniczne, platforma Intel Xeon Scalable jest przeznaczona do modernizacji centrów danych w celu zwiększenia wydajności operacyjnej, która prowadzi do
lepszego całkowitego kosztu posiadania (TCO) i wyższej wydajności dla użytkowników.
Intel ulepszył także w nowych CPU swój DL Boost, wraz z 16-bitowym przetwarzaniem zmiennoprzecinkowym blfoat16, oraz udoskonalił instrukcje wektorowej sieci neuronowej (VNNI) co ma w efekcie prowadzić do niemal dwukrotnego (x 1,93) przyspieszenia trenowania AI w porównaniu z poprzednią generacją. Oczywiście nowe CPU zachowały liczne cechy poprzedników, takie jak obsługa nośników Optane czy instrukcji AVX512.