Intel zaprezentował nowe IPU… ale zaraz, czym w ogóle jest IPU? Wyjaśniamy nowy termin.
Intel ze swoją niesamowicie szeroką gamą produktów właśnie wprowadza nową gałąź. Czym jest IPU? Jakie są korzyści z jego zastosowania?
Podczas trwającego właśnie Six Five Summit, Intel zaprezentował swoją wizję jednostki przetwarzania infrastruktury (Infrastructure Processing Unit, IPU), programowalnego urządzenia sieciowego zaprojektowanego tak, aby umożliwić dostawcom usług w chmurze zmniejszenie kosztów, a przy okazji odciążenie procesorów w swoich centrach danych. To istotne, bowiem każda możliwość do efektywnego energetycznie zwiększenia wydajności w centrach danych jest korzystne tak pod względem środowiskowym, jak i finansowym.
IPU to programowalne urządzenie sieciowe, które inteligentnie zarządza zasobami infrastruktury na poziomie systemu, bezpiecznie przyspieszając funkcje w centrum danych. Umożliwia operatorom chmury przejście na w pełni zwirtualizowaną architekturę pamięci masowej i sieci, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności i przewidywalności, a także wysokiego stopnia kontroli nad infrastrukturą. Krótko mówiąc; IPU potrafi przyspieszać działanie aplikacji na serwerach, dzięki temu, że „zna” kolejność działań i potrafi optymalizować pod nie całe szeregi procesów. Jak podaje Intel, badania przeprowadzone przez Google i Facebooka wykazały, że od 22% do 80% cykli procesora może być skonsumowanych przez narzut związany z komunikacją mikroserwisów. To potężne pole do optymalizacji.
Urządzenie będzie opierało się o wyspecjalizowane układy FPGA i ASIC. Tak, to bez wątpienia pokłosie nabycia przez Intela w 2015 roku firmy Altera, specjalizującej się w tego typu rozwiązaniach. To, czym Intel wzmacnia sprzętowy aspekt, to oprogramowanie oraz potencjalny zasięg zastosowania. Przy skali operacji Intela układy IPU mogą stać się dość popularne w centrach danych. „Niebiescy” wskazują, że to uzupełnienie pewnego podziału, w którym CPU służy do obliczeń ogólnego przeznaczenia, XPU do akceleracji wyspecjalizowanych działań, a IPU do akceleracji infrastruktury, w tym sieci.
Dzięki IPU dostawca chmury może bezpiecznie zarządzać funkcjami infrastruktury, jednocześnie umożliwiając klientowi pełną kontrolę funkcji procesora i pamięci systemowej. IPU pozwala na wirtualizację pamięci masowej, wirtualizację sieci i zwiększenie bezpieczeństwa dzięki wyspecjalizowanym akceleratorom. Funkcje pamięci masowej i wirtualizacji sieci, które wcześniej polegały na procesorze, można teraz przenieść właśnie na IPU.
„IPU to nowa kategoria technologii i jeden ze strategicznych filarów naszej strategii chmurowej. Rozszerza nasze możliwości SmartNIC i ma na celu rozwiązanie problemu złożoności i nieefektywności nowoczesnego centrum danych. W firmie Intel jesteśmy oddani tworzeniu rozwiązań i innowacji wraz z naszymi klientami i partnerami — IPU jest przykładem takiej współpracy” – powiedział Guido Appenzeller, dyrektor ds. technologii w Intel Data Platforms Group.
https://itreseller.pl/microsoft-surface-dla-biznesu/