Istotny krok na drodze postępu technologicznego. Polska branża cyfrowa o ogłoszonej aukcji na częstotliwości 5G
Zbliżamy się do nadejścia „prawdziwego 5G” w kraju. W oparciu o tę technologię biznes kontynuować będzie swoją transformację, a w ręce konsumentów trafić będą mogły nowe, zaawansowane produkty i usługi cyfrowe. To kolejny krok na drodze cyfryzacji w Polsce – w te sposób eksperci Związku Cyfrowa Polska komentują otwarcie aukcji na częstotliwości 5G.
Polska branża cyfrowa z entuzjazmem przyjęła informacje o początku aukcji na częstotliwości 5G w paśmie C (3400-3800 MHz), ogłoszonym w czwartek przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacka Oko i ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego. W opinii Związku Cyfrowa Polska, 5G to ogromna szansa dla krajowej gospodarki i kolejny krok na drodze transformacji cyfrowej kraju.
Eksperci Cyfrowej Polski podkreślają znaczenie nowego standardu łączności mobilnej dla krajowej gospodarki.
– Szacunki wskazują, że inwestycje w 5G mogą wnieść do polskiej gospodarki do 2040 roku nawet 17 mld euro, czyli około 77 mld zł. W całej Unii Europejskiej technologia ma pozwolić stworzyć lub przekształcić blisko 20 milionów miejsc pracy do 2025 r. Dobrze, że stawiamy w Polsce wyczekiwany krok w postaci aukcji 5G – komentuje Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. – Przed nami szeroko zakrojone wdrożenia infrastruktury na potrzeby sieci mobilnych piątej generacji. W kraju potrzebujemy tysięcy stacji nadawczych, a ich budowa stanowić będzie istotny impuls gospodarczy. W kraju powstaje zarówno nowoczesny sprzęt jak i oprogramowanie na potrzeby łączności 5G – dodaje Kanownik.
Jak podkreśla ekspert Cyfrowej Polski, nie tylko polski przemysł czeka by wykorzystać potencjał gospodarczy tej technologii.
– Także konsumenci bez wątpienia docenią nadchodzące nowe usługi i produkty cyfrowe oparte o tę technologię. W wyniku aukcji i dalszych kroków postępowania zwiększymy w końcu dostęp Polaków do nowoczesnych sieci mobilnych – twierdzi Michał Kanownik.