IT Reseller TV „Liderzy Branży”: O rozwiązaniach Cisco Meraki, które konfigurację sieci czynią łatwiejszą rozmawiamy z Aleksandrą Sosnowską oraz Dawidem Haczkurem z Cisco
W najnowszym odcinku programu „Liderzy Branży” IT Reseller TV zagłębiamy się w sieć, a konkretnie w urządzenia i rozwiązania programowe dla infrastruktury sieciowej, wraz z przedstawicielami jednej z czołowych marek na tym rynku, firmy Cisco, Aleksandrą Sosnowską i Dawidem Haczkurem.
Dziś olbrzymia część naszej aktywności odbywa się w sieci. Truizm? Być może. Aczkolwiek większość użytkowników o budowie infrastruktury sieciowej wie bardzo niewiele. Stąd nie powinno dziwić, że prostota obsługi, ale też konfiguracji, są w cenie, także tam gdzie technologia oferuje szerokie możliwości. O rozwiązaniach Cisco Meraki, które konfigurację sieci czynią łatwiejszą rozmawiam z Aleksandrą Sosnowską, Enterprise Network Specialist w Cisco oraz Dawidem Haczkurem, Sales Acceleration Managerem w Cisco.
„Etymologia nazwy „Meraki” jest ciekawa. Słowo pochodzi z języka greckiego i oznacza robienie czegoś z pasją i zaangażowaniem” – wyjaśnia Dawid Haczkur, Sales Acceleration Managerem w Cisco. – „Meraki to rozwiązanie chmurowe. (…) W firmie powstała inicjatywa zmiany paradygmatu myślenia, (…) gdzie tradycyjny networking, ciężki, skomplikowany, kosztowny w utrzymaniu, miał ustąpić na rzecz rozwiązań lekkich, cloudowych, łatwych i przyjemnych”
„Każdy użytkownik, który ma dostęp do infrastruktury, powinien być w stanie skonfigurować prostą infrastrukturę bezprzewodową. Stąd też pomysł chmury, wyniesienia wszystkich komponentów dodatkowych do chmury, a panel do zarządzania miał być przyjazny” – podkreśliła Aleksandra Sosnowska, Enterprise Network Specialist w Cisco.
W rozmowie nie tylko przybliżamy koncepcję stojącą za rozwiązaniami Cisco Meraki, ale też omawiamy wyzwania związane z bezpieczeństwem sieci, korzyściami dla integratorów, ale także te dotyczące obsługi i modernizacji sieci.
Wśród kwestii, które poruszyliśmy znalazła się także aktualizacja infrastruktury Wi-Fi, która w wielu miejscach działa nadal na dość starych standardach.