Izrael chce być „supermocarstwem AI”

Izrael zamierza wykorzystać swoją technologiczną sprawność, aby stać się „supermocarstwem” sztucznej inteligencji, powiedział w poniedziałek dyrektor generalny Ministerstwa Obrony, przewidując postępy w zautomatyzowanej wojnie i usprawnione podejmowanie decyzji bojowych. 

Jak podaje Reuters, kroki mające na celu wykorzystanie szybkiej ewolucji sztucznej inteligencji obejmują utworzenie specjalnej organizacji zajmującej się robotyką wojskową w ministerstwie oraz rekordowo wysoki budżet na powiązane badania i rozwój w tym roku, powiedział emerytowany generał armii Eyal Zamir.

Ministerstwo odmówiło podania danych dotyczących finansowania sztucznej inteligencji. Izraelskie wojsko odsłoniło już zasłonę niektórych systemów autonomicznych, które zostały już rozmieszczone. W 2021 roku powiedziano na przykład, że jeepy obserwacyjne wyposażone w roboty pomogą patrolować granicę Strefy Gazy.

W tym miesiącu państwowa firma Israel Aerospace Industries zaprezentowała autonomiczny okręt podwodny do zbierania danych wywiadowczych, który, jak powiedział, wykonał już „tysiące godzin” operacji.

Eyal przypisał osiągnięcia Izraela w wojnie cybernetycznej – powszechnie uważa się, że zostały użyte przeciwko irańskim obiektom nuklearnym – „poprawnemu i terminowemu rozpoznaniu wymiaru obronnego, gospodarczego, narodowego i międzynarodowego”. Podobnie, powiedział, „naszą misją jest przekształcenie państwa Izrael w supermocarstwo AI i bycie na czele bardzo ograniczonej liczby mocarstw światowych, które są w tym klubie”.

„Są tacy, którzy postrzegają sztuczną inteligencję jako kolejną rewolucję zmieniającą oblicze działań wojennych na polu bitwy” – powiedział Zamir na konferencji Herzliya, corocznym międzynarodowym forum bezpieczeństwa. Nazwał GPT (Generative Pre-trained Transformer) i AGI (Artificial General Intelligence) dziedzinami głębokiego uczenia się, którymi zajmują się cywilne branże sztucznej inteligencji, Te jednak ostatecznie mogą mieć zastosowania wojskowe.

Zamir powiedział, że potencjalnie obejmują one „zdolność platform do atakowania rojami lub systemów bojowych do niezależnego działania, fuzję danych i pomoc w szybkim podejmowaniu decyzji na skalę większą niż kiedykolwiek wcześniej”.