Izrael i cyberbezpieczeństwo: skok w liczbie umów wyjścia i spadek finansowania

Jak wynika z niedzielnego raportu, liczba tzw. umów wyjścia dotyczące izraelskiego sektora cyberbezpieczeństwa wzrosły o 65% w 2023 r. do 7,1 miliarda dolarów, co stanowi ponad połowę wszystkich transakcji wyjścia z sektora technologicznego. 

Łączna wartość wyjść z sektora technologicznego – czyli operacje takie jak fuzje i przejęcia, pierwsze oferty publiczne i wykupy – w zeszłym roku była równa około 11 miliardów dolarów, w porównaniu z 13,5 miliarda dolarów w 2022 roku.

Start-upy z branży zaawansowanych technologii zebrały w 2023 r. 6,9 miliarda dolarów w 393 rundach, w porównaniu z 15,7 miliarda dolarów w 2022 r., według badań Israel Venture Capital, jak referuje Reuters. Spadek ten przypisuje się globalnemu spowolnieniu, zdenerwowaniu inwestorów w związku z odłożonym na półkę planem zmiany systemu sądownictwa w tym kraju i rozpoczęciem wojny w Gazie.

Fundusze zebrane przez izraelskie firmy cybernetyczne w 2023 r. opiewały na kwotę 2,4 miliarda dolarów – najmniej od pięciu lat i spadły o 43% w porównaniu z 2022 r. Z niedzielnego raportu wynika, że w pierwszym kwartale sektor cyberbezpieczeństwa wyróżniał się rundami finansowania o łącznej wartości 620 mln dolarów, co stanowi 38% całkowitego zebranego finansowania na technologię.

Dzięki temu, że wiele z 522 izraelskich firm cybernetycznych wywodzi się z wojska, Izrael stał się światowym liderem w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Z raportu wynika, że w pierwszym kwartale tego roku miało miejsce 8 wyjść o łącznej wartości 1 miliarda dolarów w porównaniu z 24 wyjściami w całym 2023 roku.

Według danych Bank of Israel sektor zaawansowanych technologii napędza gospodarkę Izraela i zapewnia 16% zatrudnienia, ponad połowę izraelskiego eksportu, jedną trzecią podatków dochodowych i prawie jedną piątą całkowitego wyniku gospodarczego kraju.