Izrael przyznaje firmie Intel 3,2 miliarda dolarów na nową fabrykę chipów o wartości 25 miliardów dolarów 

Rząd Izraela zgodził się udzielić firmie Intel dotacji w wysokości 3,2 miliarda dolarów na nową fabrykę chipów o wartości 25 miliardów dolarów, którą planuje zbudować w południowym Izraelu, jak oświadczyły we wtorek obie strony, co jest największą inwestycją kiedykolwiek dokonaną przez firmę w Izraelu. 

Pod kierownictwem dyrektora generalnego Pata Gelsingera Intel zainwestował miliardy w budowę fabryk na trzech kontynentach, aby przywrócić swoją dominację w produkcji chipów i lepiej konkurować z AMD, Nvidia i Samsung – wnioskuje Reuters.

Intel zapowiedział, że w 2022 roku zainwestuje do 100 miliardów dolarów w budowę potencjalnie największego na świecie kompleksu do produkcji chipów w Ohio, a rywale Samsung i Taiwan Semiconductor Manufacturing Co również ogłosiły duże plany inwestycyjne w USA.

Wiadomość o przyznanej dotacji pojawia się mimo uwikłania Izraela w wojnę z palestyńską grupą bojowników Hamas w następstwie ataku Hamasu na Izrael 7 października. Jest to także wielki przejaw wsparcia ze strony dużej amerykańskiej firmy i hojna oferta rządu Izraela w czasie, gdy Waszyngton zwiększył presję na Izrael, aby podjął dalsze kroki w celu zminimalizowania szkód wśród ludności cywilnej w Gazie.

Oprócz dotacji w wysokości 12,8% całkowitej inwestycji producent chipów zobowiązał się także do zakupu w ciągu następnej dekady towarów i usług o wartości 60 miliardów szekli (16,6 miliarda dolarów) od izraelskich dostawców, a oczekuje się, że w nowym obiekcie powstanie kilka tysięcy miejsc pracy.

Plan rozbudowy zakładu w Kiryat Gat, w którym znajduje się istniejąca fabryka chipów, oddalona o 42 km (26 mil) od kontrolowanej przez Hamas Strefy Gazy, stanowi „ważną część wysiłków Intela na rzecz wspierania bardziej odpornego globalnego łańcucha dostaw, obok bieżących i planowanych inwestycji produkcyjnych w Europie i Stanach Zjednoczonych” – oznajmił Intel w oświadczeniu.

Nowa izraelska fabryka jest najnowszą inwestycją amerykańskiego producenta chipów w ostatnich latach. Intel, którego inwestycja potrwa ponad pięć lat, zapłaci stawkę podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości 7,5% zamiast dotychczasowych 5%. Normalna stawka podatku wynosi 23%, ale zgodnie z izraelskim prawem zachęcającym do inwestycji na obszarach rozwojowych firmy otrzymują duże korzyści.

W Niemczech Intel planuje wydać ponad 30 miliardów euro (33 miliardów dolarów) na rozwój dwóch fabryk produkujących chipy w Magdeburgu w ramach wielomiliardowego programu inwestycyjnego w całej Europie mającego na celu zwiększenie wydajności chipów. Berlin zadeklarował duże dotacje, aby przyciągnąć największą w historii niemiecką inwestycję zagraniczną.

Akcje Intela, który zatrudnia nieco mniej niż 10% światowej siły roboczej w Izraelu, wzrosły na giełdzie NASDAQ o 2,73% przy 49,28 USD.

Lenovo Top Partners Award 2023: Wieczór pełen wrażeń i celebracja współpracy biznesowej. Kto w tym roku został nagrodzony „Jedynką”?