Jak AI zmieni trendy pracy w 2025 roku? Oto najnowsze prognozy

AI odgrywa coraz istotniejszą rolę w kształtowaniu globalnego rynku pracy. Analizy przeprowadzone w ostatnich miesiącach wskazują na dynamiczne zmiany, które niosą zarówno wyzwania, jak i nowe możliwości dla pracowników i pracodawców.
Zgodnie z raportem PwC z czerwca 2024 roku, liczba ofert pracy wymagających umiejętności związanych z AI wzrosła od 2016 roku ponad trzykrotnie. Pracodawcy są skłonni oferować nawet o 25% wyższe wynagrodzenie dla kandydatów posiadających kompetencje w zakresie uczenia maszynowego czy sieci neuronowych. Przykładowo w USA menedżerowie sprzedaży z wiedzą z zakresu AI mogą liczyć na pensje wyższe o 43% w porównaniu do ich kolegów bez takich właśnie umiejętności.
Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego z stycznia 2025 roku, w ciągu najbliższych pięciu lat AI przyczyni się do powstania 170 milionów nowych miejsc pracy na świecie, jednocześnie eliminując 92 miliony, co daje dodatni bilans 78 milionów miejsc pracy.

Sektory takie jak administracja, przemysł czy handel detaliczny są szczególnie narażone na redukcję miejsc pracy z powodu automatyzacji. Warto zauważyć, że wprowadzenie AI w niektórych sektorach prowadzi do niemal pięciokrotnego wzrostu produktywności w porównaniu z branżami mniej zaawansowanymi technologicznie. Jednocześnie wzrost zatrudnienia mogą odnotować branże związane z analizą danych, technologiami klimatycznymi oraz cyberbezpieczeństwem.
Mimo rosnącego zapotrzebowania na specjalistów zajmujących się AI, wiele firm boryka się z niedoborem wykwalifikowanych kandydatów (pisaliśmy o tym chociażby TUTAJ). Tylko 34% liderów biznesowych planuje inwestować w rozwój umiejętności obecnych pracowników, podczas gdy 66% zamierza pozyskiwać specjalistów z zewnątrz. Dodatkowo, aż 57% liderów ma wątpliwości, czy ich zarządy potrafią właściwie ocenić ryzyko i szanse związane z AI.