Jak chronić centrum danych w czasie ekstremalnych upałów? Eksperci z firmy Vertiv przedstawiają rekomendacje dla operatorów centrów danych.
Lato na półkuli północnej trwa, a niszczycielskie fale upałów ogarnęły już znaczną część Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Kanady, Europy i Azji. Rozprzestrzeniające się pożary w Kanadzie wywołały alerty dotyczące jakości powietrza w całym kraju i znacznej części wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Podobne ekstremalne upały w Azji spowodowały powszechne przerwy w dostawie prądu, a Europa nadal bije rekordy jako najszybciej ocieplający się kontynent. Eksperci ds. chłodzenia centrów danych z firmy Vertiv, globalnego dostawcy krytycznej infrastruktury cyfrowej i rozwiązań zapewniających ciągłość jej działania, opublikowali zaktualizowane wytyczne dotyczące zarządzania centrami danych podczas ekstremalnych upałów.
Zmiany klimatyczne sprawiły, że ostatnie osiem lat było najgorętszymi w historii, ale wraz ze zjawiskiem pogodowym El Niño wiele prognoz przewiduje spotęgowanie tego problemu w 2023 roku i pojawienie się rekordowych temperatur. Ich następstwa mogą stanowić poważne wyzwanie dla operatorów centrów danych, którzy już teraz toczą codzienną walkę z ciepłem wytwarzanym w ich obiektach. Dlatego przedsiębiorstwa powinny podjąć następujące kroki w celu ograniczenia ryzyka związanego z ekstremalnymi upałami:
- Czyszczenie lub wymiana filtrów powietrza. Osobliwa pomarańczowa mgiełka, która spowiła Nowy Jork jako efekt pożarów w Kanadzie, była namacalnym dowodem jednego z najbardziej bezpośrednich i poważnych skutków zmian klimatycznych. Dla operatorów centrów danych powinno to stanowić przypomnienie o konieczności czyszczenia lub wymiany filtrów powietrza w ich rozwiązaniach do zarządzania warunkami środowiskowymi i systemach HVAC. Filtry te pomagają chronić wrażliwą elektronikę przed stałymi cząstkami w powietrzu, w tym dymem z odległych pożarów.
- Przyspieszenie planowanej konserwacji i serwisu. Ekstremalne upały oraz niska jakość powietrza wpływają nie tylko na systemy infrastruktury centrów danych. Coraz wyższe temperatury powodują, że dostawcy energii elektrycznej mają trudności z zaspokojeniem gwałtownego wzrostu zużycia energii związanego z uruchamianiem wielu jednostek chłodzących jednocześnie. Skutkuje to powszechnymi przerwami w dostawie prądu.. W takich sytuacjach żaden administrator centrum danych nie chciałby dowiedzieć się, że – poza przerwą w dostawie energii – wykryte są dodatkowe problemy związane z posiadanym systemem zasilania awaryjnego (UPS) lub jednostką chłodzącą. Czyszczenie wężownic skraplacza oraz utrzymywanie poziomu czynnika chłodniczego to przykłady proaktywnej konserwacji, która może pomóc w zapobieganiu nieoczekiwanym awariom.
- Aktywacja dostępnych narzędzi zwiększających wydajność. Wiele nowoczesnych systemów UPS jest wyposażonych w wysokowydajne tryby ekologiczne, które mogą zmniejszyć ilość energii pobieranej przez system z sieci. Fale upałów, takie jak te, które można zaobserwować ostatnio, doprowadzają sieć do granic jej możliwości, co oznacza, że każde zmniejszenie zapotrzebowania może przyczynić się nie tylko do uniknięcia przerwania świadczenia usługi, ale też wystąpienia katastrofalnej w skutkach awarii.
- Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Nie wszystkie centra danych mają dostęp do prawdziwych alternatywnych źródeł energii pochodzących spoza sieci, ale te, które mają, powinny z nich korzystać. Mogą to być- własne lub zewnętrzne panele fotowoltaiczne albo inne alternatywne źródła, takie jak zewnętrzne farmy wiatrowe i akumulatory litowo-jonowe, które umożliwiają oszczędzanie energii w godzinach szczytu lub ich przesunięcie. Podczas fal upałów odradzane jest korzystanie z generatorów, chyba że dojdzie do awarii. Generatory diesla wytwarzają więcej gazów cieplarnianych i emisji związanych ze zmianami klimatu niż opcje zapasowe, bazujące na alternatywnych źródłach energii. Przedsiębiorstwa nie powinny też przeprowadzać planowych testów generatorów, gdy temperatury gwałtownie rosną.
– Fale upałów stają się coraz częstsze i coraz bardziej ekstremalne, przez co wywierają silną presję na przedsiębiorstwa użyteczności publicznej oraz operatorów centrów danych na całym świecie – powiedział John Niemann, starszy wiceprezes Vertiv ds. globalnego rynku rozwiązań umożliwiających zarządzanie warunkami środowiskowymi. – Firmy muszą dostosować swoją działalność do obserwowanej intensywności zjawisk pogodowych, proaktywnie przygotowując się na związane z nimi obciążenie nie tylko własnych systemów zasilania i chłodzenia, ale także sieci elektroenergetycznej. Priorytetowe traktowanie usług konserwacji profilaktycznej oraz współpraca z dostawcami energii elektrycznej w celu zarządzania popytem może pomóc zmniejszyć prawdopodobieństwo wszelkiego rodzaju awarii sprzętu, do których przyczyniają się upały.
– Kolejny raz w tym roku, w niektórych częściach Europy, odnotowano rekordowe upały a w naszej działalności szczególnie odczuwamy ich wpływ na centra danych. Priorytetowe traktowanie redundancji termicznej i współpraca z dostawcami usług o szerokiej obecności lokalnej oraz olbrzymiej skuteczności w przywracaniu sprawności działania systemów IT mogą mieć wpływ na dostępność zasobów centrów danych – powiedziała Flora Cavinato, dyrektor ds. globalnego portfolio usług w Vertiv. – Szybki czas reakcji oraz proaktywne programy konserwacji mogą pomóc przedsiębiorstwom w utrzymaniu działalności biznesowej przy jednoczesnej skutecznej optymalizacji ich krytycznej infrastruktury.
Opublikowane przez Vertiv zalecenia uzupełniają przedstawione wcześniej porady:
- Stosowanie jak największej liczby urządzeń chłodzących pozwala zmniejszyć obciążenie każdego z nich, a także zapewnia oszczędność energii dzięki możliwości indywidualnego zarządzania i kontroli pracy sprzętu klimatyzującego.
- Warto rozważyć stosowanie różnych rodzajów systemów chłodzenia przeznaczonych do środowisk o wysokiej temperaturze, w tym rozwiązań do chłodzenia cieczą, wodą lodową w obiegu zamkniętym i wyparnych systemów chłodzenia swobodnego.
- Modelowanie predykcyjne skutków termicznych jest bardziej precyzyjne niż korzystanie z danych historycznych. Wraz ze wzrostem częstotliwości występowania ekstremalnych upałów, dane historyczne zazwyczaj nie oddają rzeczywistego obrazu obecnych zagrożeń.
Firmy KPMG i Microsoft ogłosiły rozszerzenie globalnego partnerstwa w obszarze AI