Jak ma być w 2035 roku, czyli Strategia Cyfryzacji Polski

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zaprezentował projekt Strategii Cyfryzacji Polski, który opisuje cele i działania na rzecz cyfrowej transformacji kraju na najbliższą dekadę. 

Dokument powstał w Ministerstwie Cyfryzacji we współpracy z innymi urzędami administracji rządowej oraz z zastosowaniem postulatów interesów społecznych i prawnych. Ministerstwo podkreśla, że to pierwszy tak kompleksowy dokument w historii naszego kraju. Strategia trafia właśnie do konsultacji społecznych.

„Wyzwania stojące przed Polską w obszarach konkurencyjności gospodarki, demografii, bezpieczeństwa państwa i jego obywateli czy zdrowia sprawiają, że intensywne inwestowanie w cyfryzację w wielu obszarach przestaje być kwestią wyboru. Staje się koniecznością, bez której pozycja naszego kraju wyraźnie osłabnie. Jeśli jednak cyfryzacji zostanie nadany odpowiadający jej znaczeniu priorytet, zyskają nie tylko poszczególni obywatele i obywatelki – których jakość życia się poprawi – ale i Polska jako całość” – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

W ostatnich latach cyfryzacja coraz wyraźniej postrzegana jest jako element spajający i oddziałujący na w zasadzie wszystkie obszary funkcjonowania społeczeństwa, państwa i gospodarki. Sfera cyfrowych technologii jest przedmiotem nasilającej się rywalizacji geopolitycznej. Inwestycje w ten sektor przestają być jedynie biznesem, lecz pośrednio lub bezpośrednio przekładają się na poziom bezpieczeństwa państwa.

Strategia Cyfryzacji Polski zakłada następujące cele:

  • w roku 2035 podstawowe uprawnienia cyfrowe będzie miało 85% społeczeństwa;
  • 100% projektów IT o publicznym zastosowaniu realizowanych zgodnie z jednolitymi standardami i rekomendacjami architektonicznymi Architektury Informacyjnej Państwa;
  • 100% podmiotów realizujących zadania publiczne pracuje na systemie elektronicznego zarządzania dokumentami;
  • 100% spraw prowadzonych przez te podmioty załatwiana jest elektronicznie;
  • 20 mln Polaków posiada portfel tożsamości cyfrowej;
  • wszystkie kluczowe e-usługi dostępne w aplikacji mObywatel;
  • 100 jednostek chorobowych diagnozowanych wspomagająco z wykorzystaniem AI;
  • przynajmniej 1,5 mln specjalistów ICT;
  • 100% jednostek administracji publicznej udostępniających e-płatności;
  • 50% firm wykorzystujących narzędzia AI;
  • 5% PKB na cyfryzację od 2035 roku.

Ministerstwo podkreśla, że wdrażanie Strategii nie może się odbywać w oderwaniu od kontekstu zarówno krajowego, jak i unijnego. Sformułowane w Strategii cele znajdują odzwierciedlenie w szeregu już obowiązujących dokumentów lub będą spójne z nowymi wersjami dokumentów będących aktualnie w opracowaniu, tj. Strategia Cyberbezpieczeństwa RP, Narodowy Plan Szerokopasmowy, Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych, Program Otwierania Danych, Polityka Rozwoju Sztucznej Inteligencji czy Polityka Cyfrowej Transformacji Edukacji.

Koszt realizacji Strategii Cyfryzacji Polski do 2035 r. to ponad 100 mld zł, poinformował minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. W realizacji wykorzystywane będą m.in. środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).