Jak wiele firm korzysta z chmury? Odpowiedzi udziela badanie przeprowadzone przez Accenture.
Ponieważ migracje do chmury są stałym elementem rzeczywistości organizacyjnej przedsiębiorstw, łatwo zauważyć, że chmura staje się coraz powszechniejsza. Jak bardzo?
Zdecydowana większość firm korzysta z jakiejś formy chmury. Największa liczba ma środowiska chmury hybrydowej, a duży odsetek korzysta z wielu dostawców chmury publicznej. Podczas gdy inwestycje w migracje do chmury wzrosły, organizacje muszą teraz skoncentrować się na ciągłej podróży, aby osiągnąć oczekiwane wyniki w szybszym tempie, wynika z nowych badań Accenture.
„Przedsiębiorstwa rzuciły się do chmury i dostrzegają w niej wyraźną wartość, ale mogą znaleźć w niej trudniejszy obszar, niż się spodziewały. Wydobycie pełnej potencjalnej wartości chmury wymaga zmiany sposobu myślenia: podejście oparte na chmurze jako podróży jest ciągłe i stale ewoluuje, a nie jako miejsce docelowe” – mówi Karthik Narain, globalny lider w Accenture Cloud First – „To zobowiązanie do ciągłego odkrywania na nowo: uczenia się nowych umiejętności, korzystania z nowych technologii, ze strategiami chmurowymi, które usprawniają operacje, przyspieszają rozwój i otwierają nowe modele biznesowe”.
W raporcie „The Race to Cloud: Reaching the Tipping Point for Long-Sought Value” zauważono, że chmura ma obecnie kluczowe znaczenie dla osiągnięcia strategicznych celów biznesowych, ponieważ 86% firm twierdzi, że od 2020 r. zwiększyło zakres i liczbę inicjatyw chmurowych. Ponadto zdecydowana większość użytkowników ma obecnie środowiska chmury hybrydowej (publicznej i prywatnej), a duży odsetek korzysta z wielu dostawców chmury publicznej (multicloud).
Firmy inwestują więcej w chmurę, ale prawie 7 na 10 (68%) nadal uważa, że ich podróż w stronę chmury jest niepełna. Po przeniesieniu aplikacji z hosta lokalnego do usługi w chmurze, teraz przeprowadzają migrację bardziej złożonych i krytycznych dla biznesu systemów, ale jeszcze nie zdali sobie sprawy z pełnej wartości swoich inwestycji.
Środowiska chmurowe stają się coraz bardziej złożone. Firmy, które uważają, że ich podróż do chmury została zakończona (32%), narażają się na ryzyko w dynamicznym środowisku rynkowym. Działa tu bowiem stara zasada, że brak rozwoju oznacza cofanie się. Aby odblokować więcej wartości zawartej w potencjale chmury, firmy muszą przenosić bardziej złożone i krytyczne dla biznesu elementy właśnie do środowisk rozproszonych.
Poproszeni o zidentyfikowanie głównych barier w osiąganiu wartości z inwestycji w chmurę, 41% respondentów wymieniło „ryzyko bezpieczeństwa i zgodności” oraz „złożoność zmian biznesowych i operacyjnych”. Tuż za nimi plasuje się „modernizacja starszych aplikacji”, a 39% respondentów wymienia ją wśród trzech głównych barier.