Jak należy integrować chmurę z cyberbezpieczeństwem, zdradza nam zarząd Integrity Partners, firmy integratorskiej, specjalizującą się w obszarze cloud i cybersecurity.
Z Grzegorzem Brolem, prezesem i Arturem Kozłowskim, wiceprezesem zarządu firmy Integrity Partners, specjalizującą się w obszarze cloud i cybersecurity, rozmawia redaktor, Mieczysław T. Starkowski.
Mieczysław T. Starkowski: – Panie prezesie, Integrity Partners jest firmą integratorską, specjalizującą się w obszarze cloud i cybersecurity. Ale takich firm jest przecież wiele. Czym się wyróżniacie?
Grzegorz Brol: – Może zabrzmi to nieprzekonująco, ale bardzo nas cieszy rosnące grono integratorów dostarczających usługi chmurowe i cyberbezpieczeństwa. To jednoznacznie świadczy o dynamicznym wzroście tych segmentów rynku nowych technologii i większych możliwościach biznesowych dla tych, którzy w nie zainwestowali.
Jest jednak coś, co nas istotnie odróżnia. Widzimy coraz więcej firm specjalizujących się w usługach wykorzystujących chmurę w biznesie. I rosnącą liczbę firm dostarczających rozwiązania bezpieczeństwa. W zasadzie nie ma natomiast firm łączących obie te specjalizacje, co rodzi dla klientów ryzyko zbudowania środowisk superproduktywnych, lecz niestety podatnych na zagrożenia. Lub przeciwnie, środowisk bardzo bezpiecznych, ale nieelastycznych i ograniczających rozwój biznesu.
Ponad 10 lat temu zdecydowaliśmy się na strategiczny rozwój w tych dwóch, wówczas dość odległych od siebie niszach rynku IT. W ostatnich latach nisze te stały się mainstreamem, zaczęła się ich bliska koegzystencja. Zarówno chmura, jak i bezpieczeństwo są kluczowymi elementami postępującej transformacji cyfrowej. W życiu trzeba mieć trochę szczęścia. (śmiech)
MTS: – W tym roku zdobyliście 13 kompetencji Gold Microsoft Partner. Ile osób się tym zajmuje? Czy jesteście w stanie szybko odpowiadać na potrzeby klientów?
Artur Kozłowski: – Partner, który decyduje się na współpracę z Microsoft, musi liczyć się przede wszystkim z koniecznością zdobycia odpowiednich kompetencji, potwierdzających wysoki poziom kwalifikacji specjalistów zatrudnionych w firmie. Dodatkowo wymagane są referencje od klientów, a w niektórych przypadkach – uzyskanie odpowiedniego poziomu sprzedaży subskrypcji. W ten trudny i czasochłonny proces w Integrity Partners zaangażowanych jest ponad 30 osób, które nieustanie podnoszą swoje kompetencje techniczne oraz wiedzę i są w stanie zapewnić naszym klientom wsparcie na najwyższym poziomie w wielu kluczowych obszarach technicznych, jak i biznesowych.
MTS: – Integrity Partners jest jednym z nielicznych partnerów Microsoft ze specjalizacją Security.
AK: – Już dawno dostrzegliśmy, że Microsoft dużo inwestuje i rośnie w siłę, jeśli chodzi o rozwiązania bezpieczeństwa. Cyber Security od zawsze było domeną Integrity Partners, stąd trzy lata temu zapadła decyzja o zbudowaniu zespołu i kompetencji w obszarze Microsoft Security. Uczestniczymy zarówno w kluczowych zagranicznych treningach naszych ekspertów, jak i w globalnych inicjatywach, m.in. Cyber Tech Accord – zrzeszających kilkadziesiąt firm z całego świata, w tym wielu liderów rynku, takich jak Microsoft, Cisco, Oracle, RSA czy Trend Micro.
„Klientów traktujemy priorytetowo i odpowiadamy na ich potrzeby w możliwie najkrótszym czasie. Wprowadzamy narzędzia i monitorujemy poziom satysfakcji naszych klientów.” – podkreślił Grzegorz Brol, Prezes Zarządu Integrity Partners.
MTS: – Darktrace, globalny lider w wykrywaniu anomalii w sieci, wyróżnił Panów firmę statusem Platynowego Partnera. Co to oznacza dla potencjalnych klientów?
GB: – Brytyjska firma Darktrace jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się obecnie graczy na światowym rynku systemów bezpieczeństwa, pionierem praktycznego zastosowania machine learning (ML) w cybersecurity. O ile jest wiele kontrowersji co do robiącego obecnie furorę trendu AI (Artificial Intelligence), o tyle systemy wykorzystujące uczenie maszynowe są w naszej ocenie jedynym antidotum na niezwykle szybkie, masowe i zautomatyzowane ataki wszelkiej maści złośliwego oprogramowania. Człowiek nie jest w stanie odpowiadać na nie przy dzisiejszej skali i dynamice, natomiast rozwiązania opierające się na algorytmach postępowania są coraz skuteczniej oszukiwane i kompromitowane. Dlatego postawiliśmy przed kilkoma laty na partnerstwo z Darktrace, które okazało się strzałem w dziesiątkę. Trzeba jednak pamiętać, że nawet tej klasy rozwiązania generują mnóstwo tzw. noise’ów i wymagają silnych kompetencji partnera wdrożeniowego w uzyskaniu optymalnych korzyści z ich zastosowania. Status Platynowego Partnera, pierwszego w regionie CEE, oznacza dla naszych klientów, że posiedliśmy unikalne kompetencje nie tylko w skali kraju, ale i całego regionu.
MTS: – Jesteście pierwszą w Polsce firmą, która wyspecjalizowała się we wdrażaniu rozwiązań do ochrony dostępu uprzywilejowanego (PAM), nawiązując strategiczne partnerstwo z liderem tego rynku firmą CyberArk, co zostało nagrodzone w 2019 nagrodą dla najlepszego partnera w regionie EMEA East.
GB: – To jedna z tych historii, z których jesteśmy bardzo dumni. Dla jednego z naszych klientów z branży finansowej wyszukaliśmy rozwiązanie oferowane przez 70-osobową wówczas amerykańską firmę z izraelskim rodowodem. Rozwiązanie okazało się świetnie opracowane, klient dał nam odczuć, że jest z niego bardzo zadowolony, postanowiliśmy zatem pokazać je szerzej. I.. przez kilka lat ewangelizowaliśmy rynek, który w owym czasie opierał się na hasłach zdrapkach do kluczowych systemów zdeponowanych w sejfach, procedurach kopertowych i tym podobnych rozwiązaniach z poprzedniej epoki. Sytuacja zmieniła się, gdy Komisja Nadzoru Finansowego ogłosiła Rekomendację D dla banków, obligującą je do ochrony tożsamości uprzywilejowanych. Następnie Gartner ocenił, że systemy klasy PAM są kluczowym elementem w architekturze bezpieczeństwa. CyberArk stał się jednym z kluczowych producentów w Cyber Security, zatrudniając obecnie ok. 1500 pracowników, a Integrity Partners w tym czasie zrealizowało kilkadziesiąt wdrożeń w największych firmach i instytucjach w Polsce, stając się najlepszym partnerem w regionie składającym się z 25 krajów. Mówiłem już, że w życiu trzeba mieć trochę szczęścia? Może jeszcze nieco wytrwałości.
„Nieustanie podnosimy swoje kompetencje techniczne oraz wiedzę, jesteśmy w stanie zapewnić naszym klientom wsparcie na najwyższym poziomie w wielu kluczowych obszarach technicznych, jak i biznesowych.” – zaznaczył Artur Kozłowski, Wiceprezes Zarządu Integrity Partners.
MTS: – W tym roku uzyskaliście prestiżową zaawansowaną specjalizację Microsoft w zakresie Change Management. Te rozwiązania są szczególnie ważne dla przedsiębiorstw w tym trudnym roku.
AK: – Cyfrowa transformacja, której jesteśmy obecnie świadkami, to szczególna zmiana organizacyjna, której celem jest adopcja szeroko pojętych technologii cyfrowych w firmach czy instytucjach. Nie ma skutecznej transformacji bez procesu zarzadzania zmianą. Bardzo długo zdobywaliśmy wiedzę i przygotowywaliśmy się do pozyskania kompetencji w tym zakresie, a ukoronowaniem naszych starań było uzyskanie jako pierwszy Partner Microsoft w Polsce zaawansowanej specjalizacji w zakresie Change Management oraz certyfikowanie naszych ekspertów z metodyki Prosci. Zdobyte umiejętności to klucz do pozyskania i odpowiedniej realizacji projektów, których celem jest cyfrowa transformacja, a środkiem – zarządzanie zmianą.
MTS: – Panów firma szczyci się jednym z najwyższych w branży wskaźników utrzymania klientów i ponownych zamówień. W jaki sposób to osiągnęliście?
GB: – Czujemy się docenieni, że zaufały nam największe instytucje i przedsiębiorstwa oraz liczne firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Wysoki wskaźnik utrzymania klientów wiąże się z przyjętą przez nas strategią wysokiej jakości dostarczanych usług oraz obsługi klienta. Każdy pracownik firmy wie, że klientów traktujemy priorytetowo i odpowiadamy na ich potrzeby w możliwie najkrótszym czasie. Wprowadzamy narzędzia i monitorujemy poziom satysfakcji naszych klientów.
MTS: – Jakie wdrożenia uważa Pan za najciekawsze, w jakich sektorach?
GB: – W obszarze bezpieczeństwa wdrożyliśmy nasze kluczowe rozwiązania w największych przedsiębiorstwach w branżach finansowej i ubezpieczeniowej. Ciekawe jest dla nas każde wdrożenie zaawansowanych rozwiązań w firmach średniej wielkości. Pokazuje to, że coraz więcej przedsiębiorców zaczyna poważnie podchodzić do ochrony danych. Kiedyś główną motywacją były regulacje, teraz jest to spowodowane przyspieszoną transformacją cyfrową i popularyzacją pracy zdalnej w większości branż. W obszarze cloud zmigrowaliśmy setki tysięcy użytkowników do chmury. Możemy pochwalić się udanymi realizacjami w firmach wielooddziałowych, posiadających biura na całym świecie.
MTS: – W tym roku nowego znaczenia nabrała praca zdalna. W jaki sposób jesteście w stanie pomóc klientom?
AK: – Jeszcze do niedawna dla wielu osób praca zdalna była przywilejem, teraz stała się normą. Szybkie przestawienie firmy na pracę zdalną jest możliwe tylko dzięki odpowiednim technologiom. Takie rozwiązania oferowane przez Microsoft wdrażamy u naszych klientów. Mówię o pakiecie Microsoft 365 i platformie Teams, służącej nie tylko do komunikacji Audio/Video, ale umożliwiającej wymianę i pracę grupową na dokumentach. Aby praca zdalna była możliwa, trzeba zadbać także o bezpieczeństwo urządzeń, dostępów, informacji czy użytkowników. I tu z pomocą przychodzą nam rozwiązania w ramach Microsoft Azure Active Directory, mechanizmy takie jak Always on VPN zaszyte w Windows 10 czy Microsoft Intune do zarządzania sprzętem i aplikacjami mobilnymi.