Jak wybory na Tajwanie wpłyną na koreański rynek procesorów?
Rywalizacja między USA a Chinami w zakresie produkcji i dostaw chipów prawdopodobnie będzie się nasilać.
Zwycięstwo prozachodniego kandydata Demokratycznej Partii Postępu Lai Ching-te w wyborach prezydenckich na Tajwanie wzbudziło obawy dotyczące potencjalnego wpływu na koreański przemysł półprzewodników i globalny łańcuch dostaw.
Dwóch wiodących producentów układów scalonych w Korei Południowej – Samsung Electronics i SK hynix – analizuje wpływ wyników wyborów na światowy rynek odlewniczy, ale perspektywy wydają się niejednoznaczne – stwierdzili w poniedziałek eksperci. Jako kluczowe zmienne wskazali ryzyka geopolityczne, jakie stwarza eskalacja amerykańsko-chińskiej rywalizacji o Tajwan i zaostrzenie sankcji gospodarczych, a także możliwa zmiana przyszłej strategii biznesowej Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., czyli TSMC.
Niektórzy eksperci rynkowi i źródła branżowe oczekują, że Korea odniesie korzyści z napiętych stosunków między USA i Chinami po wynikach wyborów. Uważają, że Chiny mogą zwiększyć całkowitą presję na tajwańskich producentów półprzewodników. W takim przypadku globalne firmy wolałyby, aby koreańscy producenci chipów unikali ryzyka związanego z dostawami.
Tajwan jest siedzibą TSMC, największej na świecie odlewni, której klientami są największe firmy technologiczne, takie jak Apple, Qualcomm i Nvidia. Ściśle współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi w ramach globalnego łańcucha dostaw zaawansowanych chipów.
Tajwan charakteryzuje się silną konkurencyjnością w sektorze półprzewodników, gdzie Stany Zjednoczone ogłosiły politykę aktywnego wspierania z powodu bezpieczeństwa narodowego. Według firmy badawczej Trend Force udział TSMC w rynku w trzecim kwartale wyniósł 57,9%, co znacznie zwiększyło różnicę w stosunku do Samsung Electronics, której udział wyniósł 12,4%.