Jak zacząć zarabianie na Microsoft Azure? Czym jest, jak działa i jakie korzyści przynosi developerom, użytkownikom i integratorom platforma Microsoft Azure odpowiadają eksperci TD SYNNEX
Czym jest, jak działa i jakie korzyści przynosi developerom, użytkownikom i integratorom platforma Microsoft Azure? Pytanie wprawdzie dotyczy podstaw, ale w poniższym artykule odpowiadamy na szereg innych, zdecydowanie bardziej złożonych kwestii.
Azure jest jedną z najważniejszych usług chmurowych oferowanych globalnie. Ta szeroka usługa chmurowa oferuje duży zakres możliwości, co sprawia, że jest niezwykle elastyczna w zastosowaniu. Azure jest platformą natywną, zapewniającą liczne usługi, w tym Infrastrukturę jako usługę (IaaS), Platformę jako usługę (PaaS) i Oprogramowanie jako usługę (SaaS). Azure pozwala użytkownikom tworzyć, testować, wdrażać oraz zarządzać aplikacjami i usługami za pośrednictwem centrów danych zarządzanych przez Microsoft rozsianych po całym globie.
Microsoft Azure umożliwia firmom szybkie tworzenie i wdrażanie aplikacji, stron internetowych i usług bez konieczności inwestowania w sprzęt czy infrastrukturę IT. To pozwala firmom zaoszczędzić czas i pieniądze, skupiając swoje zasoby na budowaniu innowacyjnych produktów i usług, zamiast martwić się o infrastrukturę IT. Ponadto, firmy mogą korzystać z Microsoft Azure do tworzenia i zarządzania skalowalnymi aplikacjami, stronami internetowymi i usługami, co pozwala im rosnąć wraz ze wzrostem bazy klientów i potrzeb biznesowych.
Microsoft Azure pozwala firmom również uzyskać dostęp do różnych usług, od analiz po uczenie maszynowe, które mogą pomóc im lepiej zrozumieć swoich klientów i zoptymalizować swoje operacje.
Platforma chmurowa Microsoftu może również posłużyć jako bezpieczny i szybki magazyn danych. Oferuje bowiem szeroki zakres opcji przechowywania danych i baz danych. Funkcja Azure Storage umożliwia firmom przechowywanie danych w chmurze, dając im dostęp do swoich danych z dowolnego miejsca. To może pomóc zaoszczędzić pieniądze, eliminując konieczność inwestowania w drogi sprzęt i infrastrukturę IT. Ponadto, Azure Storage może pomóc firmom w szybkim skalowaniu w ramach swoich zmieniających się potrzeb przechowywania danych, bez konieczności inwestycji w sprzęt.
Zarabianie na Azure
Korzystając z mocy chmury obliczeniowej, firmy mają lepszą niż kiedykolwiek kontrolę nad swoimi danymi, mając na wyciągnięcie ręki szeroki zestaw narzędzi do ich wykorzystania. To natomiast może prowadzić do oszczędności związanych z wykorzystaniem, analizą i przetwarzaniem danych. Nie jest to jednak jedyna korzyść wpływająca na opłacalność. Na Azure można zarabiać.
Kluczową kwestią pozostaje oczywiście możliwość zarabiania na szerokich możliwościach Azure. Na szczęście, sposobów na to jest kilka m.in. poprzez Azure CSP Managed Services, który zapewnia aktywne, zdalne monitorowanie i zarządzanie środowiskami Azure klientów przez cały rok, 7 dni w tygodniu, cała dobę . Dodatkowo, Microsoft oferuje różne zachęty (incentives) dla partnerów do pozyskiwania nowych klientów i obciążeń roboczych za pośrednictwem chmury Azure. Azure CSP umożliwia partnerom pełne zarządzanie cyklem życia klienta i relacjami z klientem w przypadku Microsoft Azure, co pozwala im zarządzać sprzedażą, posiadać własny system rozliczeń, zapewniać wsparcie techniczne i rozliczeniowe oraz być jedynym punktem kontaktu dla klienta – twierdzi Łukasz Szydłowski – Cloud Solution Architect TD SYNNEX.
Zarabianie na Azure wymaga wiedzy na temat działania tej platformy. Na szczęście, nie zostajemy z tym sami. Eksperci i dystrybutorzy wiedzy odgrywają kluczową rolę w wdrażaniu Azure. Zapewniają oni porady, wsparcie i szkolenia, aby pomóc klientom maksymalizować wartość swoich inwestycji w IT i odblokować możliwości szybszego wzrostu biznesu. TD SYNNEX stał się oficjalnym partnerem szkoleniowym dla infrastruktury stawianej w chmurze Azure, co świadczy o ich zaangażowaniu w dostarczanie najlepszych rozwiązań szkoleniowych.
Skoro wspominamy o infrastrukturze, nie sposób pominąć wątku regionalnego. Od ubiegłego roku działa region chmury Microsoft Azure w Polsce. Oznacza to fizyczną bliskość centrów danych względem użytkowników w naszym kraju, co natomiast wpływa na lepsze doświadczenie użytkownika.
Inwestycja w infrastrukturę jest kluczowa dla wzrostu i rozwoju każdego regionu. W przypadku chmury obliczeniowej posiadanie wysokiej jakości infrastruktury fizycznej bliżej użytkownika może znacznie poprawić wydajność i niezawodność usług chmurowych. Nie bez znaczenia pozostają także lokalne polityki organizacji dotyczące geolokalizacji przechowywania wrażliwych danych ich biznesu. Dlatego uruchomienie regionu Poland Central dla środowisk opartych o Microsoft Azure, które wkrótce obchodzi swoją pierwszą rocznicę, jest ważnym krokiem dla firm i organizacji publicznych w Polsce i sąsiadujących krajach. Nie oznacza to jednak braku inwestycji własnych w infrastrukturę. Zwykle proces przechodzenia do chmury wymaga kilku istotnych decyzji, a jedną z nich jest wybór modelu. Dziś coraz częściej wybierany jest format hybrydowy, czyli taki, w którym środowisko jest utrzymywane częściowo w chmurze, a częściowo lokalnie w datacenter organizacji. Bliskość regionu wpływa znacząco na responsywność naszych aplikacji oraz jakość świadczonych usług dla klientów końcowych, co w połączeniu z dostępną infrastrukturą własną zapewnia wyjątkowo efektywny tandem.
Posiadanie lokalnego regionu Azure oznacza, że dane mogą być przechowywane i przetwarzane bliżej użytkownika, co zmniejsza opóźnienia i poprawia ogólne doświadczenie użytkownika końcowego (User Experience). Oznacza to również, że firmy i organizacje mogą korzystać z szerokiej gamy możliwości Azure, w tym mocy obliczeniowej, gotowych platform skoncentrowanych na docelowych usługach (PaaS) jak i samego oprogramowania bezpośrednio od Microsoft (SaaS), aby tworzyć, testować, wdrażać oraz zarządzać aplikacjami i usługami – podkreśla Jacek Kotynia BDM Microsoft TD SYNNEX.
Inwestycja w infrastrukturę, taką jak uruchomienie regionu Azure Poland Central, jest kluczowa dla wzrostu i rozwoju regionu. Przynosi wysokiej jakości infrastrukturę fizyczną bliżej użytkownika, poprawiając wydajność i niezawodność świadczonych przez organizację usług chmurowych oraz zapewniając firmom innowacyjną szeroką gamę możliwości tworzenia, testowania, wdrażania i zarządzania aplikacjami i usługami.
Podsumowując, korzyści płynące z wykorzystania platformy Microsoft Azure w firmie są liczne i zróżnicowane. Przede wszystkim, Azure oferuje skalowalność, co pozwala dostosować infrastrukturę do zmieniających się potrzeb bez dodatkowych kosztów i długotrwałych procesów. Ponadto, zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, a przedsiębiorstwo może również redukować koszty, płacąc tylko za rzeczywiście zużywane zasoby, zyskując mobilność, umożliwiając pracownikom elastyczne korzystanie z narzędzi i danych. Ostatecznie, wybór Microsoft Azure przyczynia się do usprawnienia procesów biznesowych i stwarza warunki, w których firma może rozwijać się i prosperować w dynamicznym środowisku rynkowym.
Więcej: pl.tdsynnex.com