Japonia krytykuje amerykańską propozycję dotyczącą rozliczania cyfrowych gigantów na forum G20. USA chcą wybór gdzie płacić podatki pozostawić samym firmom.
Japoński minister finansów Taro Aso skrytykował amerykańską propozycję reformy podatkowej, która, jak powiedział, może podważyć globalne wysiłki na rzecz uzgodnienia nowych zasad opodatkowania dużych firm technologicznych.
OECD opracowuje zasady, dzięki którym firmy zarabiające krocie w internecie, takie jak Google, Facebook, Amazon czy Microsoft, mają płacić podatki tam, gdzie prowadzą działalność, a nie tam, gdzie rejestrują spółki zależne. Ruch ten został zasadniczo zatwierdzony przez liderów grupy 20 wiodących gospodarek świata – G20 w minioną niedzielę. Póki co jednak, cały proces stoi w martwym punkcie. Waszyngton proponuje dodanie zapisów o tzw. „bezpiecznej przystani” (ang “safe harbor”), co pozwoliłby międzynarodowym korporacjom wybrać, czy będą przestrzegać nowego zestawu zasad, czy trzymać się istniejących dotychczas przepisów. Ta propozycja zdobyła ostatnio dość niespodziewanego krytyka – Japonię.
„Powiedziałem naszym partnerom, że Japonia jest bardzo zaniepokojona propozycją„ bezpiecznej przystani ”- powiedział Taro Aso, minister finansów Japonii, kierując te słowa do reporterów po spotkaniu grupy G20. „To bardzo zmniejszyłoby efekt regulacyjny tego, co próbujemy zrobić. Jest to pogląd wyrażany przez różne kraje”
Zaskakujące jest, że Japonia zdobyła się na tak wyraźną krytykę polityki amerykańskiej. Nie jest szczególną tajemnicą, że relacje obu krajów są ukształtowane w dość niezwykły sposób . Dość powiedzieć, że konstytucja „Kraju Kwitnącej Wiśni” powstała nie w japońskim parlamencie, ale w biurze dowódcy sił okupacyjnych, gen. Douglasa MacArthura, zaraz po zakończeniu II wojny światowej. Od tego czasu Japonia pozostaje bardzo bliskim sojusznikiem USA, właściwie nigdy nie zdobywając się na krytyczne słowa wobec Waszyngtonu.
\Opodatkowanie globalnych firm cyfrowych, takich jak Amazon, Google i Apple – oraz wpływ wybuchu koronawirusa na globalną gospodarkę – odegrały istotną rolę podczas weekendowego spotkania liderów finansów G20 w Rijadzie. Nad tematem opodatkowania działalności w krajach, gdzie jest ona prowadzona, pracuje też kilka krajów europejskich. Polska zarzuciła prace nad stosowną ustawą wkrótce po wrześniowej wizycie wiceprezydenta USA, Michaela Pence’a.
https://itreseller.pl/itrnewczechy-przyjma-podatek-gafa-czyli-opodatkowanie-tzw-gigantow-cyfrowych-jak-duzy-bedzie-to-wplyw-do-budzetu-naszych-poludniowych-sasiadow/