Japonia zamierza za inwestować olbrzymie pieniądze w rozwój technologii 2nm
Kiedy na początku tego roku Japonia i Stany Zjednoczone ogłosiły wspólne opracowanie technologii produkcji w 2nm, nikt do końca nie wierzył w sukces. Jak się jednak okazuje, rząd japoński bardzo poważnie podchodzi do tego projektu i planuje przeznaczyć około prawie 2,38 miliarda dolarów na budowę wspólnego z USA ośrodka badawczego.
W skład centrum badawczego wejdą japońskie i amerykańskie firmy produkujące półprzewodniki, których nazwy nie zostały jeszcze podane, a także wiele uniwersytetów z Japonii, USA i Europy, donosi Nikkei. Wśród japońskich uniwersytetów, publikacja biznesowa wymienia Uniwersytet Tokijski, Narodowy Instytut Zaawansowanej Nauki Przemysłowej i Technologii oraz Riken. Mówi się, że wśród kandydatów do udziału w projekcie jest także IBM.
Centrum będzie prowadzić badania fundamentalne nad materiałami potrzebnymi do produkcji chipów w technologii 2nm do drugiej połowy dekady. Nie wiadomo jednak, czy Japonia ma w planach budowę rzeczywistych zakładów, które będą produkować komercyjne chipy. A jeśli takie plany istnieją, nie jest jasne, które z japońskich firm mają wystarczająco dużo pieniędzy i skali, aby produkować chipy na węźle 2 nm.
Minęło już sporo czasu, gdy japońskie firmy były liderami rynku mikroelektroniki. Dziś tylko Kioxia produkuje w Japonii pamięci na węźle głównym. Inni japońscy twórcy układów scalonych albo wykorzystują węzły trailingowe do wytwarzania swoich produktów w kraju, albo zlecają ich produkcję firmie Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.
Rząd japoński chce jednak ożywić krajowy przemysł półprzewodników, dlatego zatwierdził dotacje dla Kioxia oraz Western Digital, Micron i TSMC na budowę nowych fabryk w kraju.
Oprócz wydania 2,38 miliarda dolarów na nowy hub badawczy, japoński rząd zamierza również wydać 3,071 miliarda dolarów na zaawansowane huby produkcyjne, a także 2,525 miliarda dolarów na zabezpieczenie materiałów potrzebnych do produkcji, co podkreśla, jak poważnie władze w Japonii podchodzą do kwestii przemysłu chipowego.