JEDEC w końcu publikuje specyfikację dla standardu pamięci RAM DDR5. Intel i AMD mogą zaoferować wykorzystujące je produkty już w 2021 roku.

Pamięci typu DDR4 używamy już od wielu lat. Od niezbyt szybkich modułów osiągających ledwie 800 MHz (efektywne DDR4-1600), aż do współczesnych modeli osiągających zawrotne taktowania powyżej 2000 MHz (efektywnie – powyżej DDR4-4000). Każda technologia ma jednak swoje ograniczenia. Czas na DDR5 nadchodzi. 

Rynek przygotowywał się do premiery DDR5 już od kilku lat, a po drodze pojawiło się kilka zapowiedzi dotyczących przełomowych technologii od Micron i SK Hynix. Początkowo planowana na 2018 r. premiera dla sektora serwerów i przedsiębiorstw, standard DDR5 w końcu uzyskał również certyfikaty JEDEC dla rynku konsumenckiego. JEDEC wydał nową specyfikację  standardu JESD79-5 DDR5. To oznacza, że droga do konsumenckich i biznesowych platform korzystających z DDR5 jest otwarta. Znaczenie tego faktu jest jeszcze większe, jeśli pomyślimy o tym w kontekście coraz szybszych zintegrowanych układów graficznych, które korzystają przecież właśnie z RAM.

Jednym z głównych celów nowego standardu DDR5 jest skalowalna wydajność pamięci oraz osiąganie coraz wyższych taktowań, nawet rzędu efektywnych 5-6 GHz. Jako dodatkowe zabezpieczenie przed awarią, moduły DDR5 DIMM są wyposażone w dwa 40-bitowe, w pełni niezależne podkanały, co zwiększa niezawodność pamięci. Oczekuje się, że pierwsze moduły pamięci RAM DDR5, które trafia na masowy rynek będą działały z zegarem 4,8 GHz. Po kilku latach zegary pamięci powinny osiągnąć efektywne 6,4 GHz, podwajając przepustowość osiąganą przez współcześnie popularne moduły DDR4-3200 DIMM. Pojemności będą stopniowo także rosły, zapewne docelowo do 64 GB na jeden DIMM w komputerach osobistych i do 1 TB w pamięciach dla serwerów.

https://itreseller.pl/itrnewambasador-usa-w-polsce-georgette-mosbacher-ostro-o-huawei-na-twitterze-w-odpowiedzi-na-wiadomosc-ambasadora-chin-liu-guangyuana/