Jest szansa na uratowanie dalszych dostaw procesorów dla Huawei. Możliwe jednak, że pewną lukę w ostatnich regulacjach Departamentu Handlu USA usuną amerykańscy prawodawcy.

Jak podaje Reuters, Amerykańscy urzędnicy w Waszyngtonie mają rozważać wprowadzanie zmian w celu zapobieżenia czemuś, co niektórzy uważają za lukę w nowych regulacjach mającej na celu ograniczenie globalnej sprzedaży chipów do Huawei. Na czym polega ta luka?

Skandaliczna, w mojej ocenie, regulacja prawna, zaprezentowana w ubiegły piątek przez Departament Handlu, rozszerza uprawnienia USA do wymagania licencji na sprzedaż półprzewodników do Huawei nawet tych wyprodukowanych za granicą, ale z wykorzystaniem technologii amerykańskiej. Tak, to oczywiście oznacza naruszenie wielu reguł powszechnie przyjętych – wolnego handlu czy prawa działającego wstecz (dla licencji produkcyjnych), ale USA ostatnio przyzwyczaja nas do stosowania się wyłącznie do reguł, które USA sprzyjają. Ostatnie regulacje prawne Departamentu Handlu okazują się mieć pewną wyraźną lukę.

Nowa zasada obejmuje tylko układy zaprojektowane przez Huawei i nie obejmuje wysyłek, jeśli są one wysyłane bezpośrednio do klientów Huawei. Daje to pewne możliwości – np. kupowania procesorów od firm trzecich (chociażby MediaTek) lub dokonywania zamówień poprzez firmy pośredniczące. W ten sposób Huawei mogłoby nadal uzyskiwać układy dla smartfonów i urządzeń telekomunikacyjnych, o ile tylko zdołałoby znaleźć pośrednika. Taka firma brałaby na siebie potężne ryzyko amerykańskich sankcji i represji.

Reuters podaje, że przedstawiciel Departamentu Stanu Christopher Ashley Ford stwierdził, że prawo będzie dostosowywane w razie sytuacji, w której Huawei spróbuje zakaz obejść. Prawnik z branży, na którego powołuje się Reuters, ale który ze zrozumiałych względów odmówił podania nazwiska, powiedział, że jednym ze sposobów zmiany reguły byłoby ulepszenie języka regulacji dodając jedynie, że chodzi o układy sprzedawane „na korzyść” Huawei. W takiej sytuacji Huawei będzie zmuszone do polegania właściwie wyłącznie na krajowej produkcji układów scalonych.

https://itreseller.pl/itrnewchiny-inwestuja-22-mld-dolarow-w-swojego-krajowego-wytworce-ukladow-scalonych-firme-smic-po-tym-jak-usa-wymusily-na-tsmc-zaprzestanie-realizacji-zamowien-dla-huawei/