Jeszcze bardziej zielony – Raport Rynek Druku cz. 2

Coraz więcej organizacji zwraca uwagę na aspekt ekologiczny przy wyborze urządzeń biznesowych. Dlatego należy szczegółowo przeanalizować pod kątem ekologii wszystkie procesy w firmie, nie zapominając o druku.

Walka o środowisko należy do najważniejszych wyzwań naszych czasów. Sytuacja na świecie jest już bardzo niedobra, a więc mamy wiele do zrobienia. Dotyczy to między innymi drukowania.

 

Zrównoważony rozwój

Według opinii analityków IDC urządzenia oraz przeznaczone do nich materiały eksploatacyjne po fabrycznej regeneracji może stanowić rozsądną alternatywę w sytuacji, gdy zerwane zostały łańcuchy dostaw i występują braki podzespołów i gotowych produktów. Obecnie leży to również w interesie dostawców. Mogłoby to bowiem zapewnić ciągłość funkcjonowania firm. A przecież jest to jedno z podstawowych kryteriów ważnych dla przedsiębiorców.

Rynek zmierza do bardziej zielonego druku. Zdaniem ekspertów IDC do 2023 roku około 60 procent klientów usług zarządzania drukiem będzie oceniać programy zrównoważonego rozwoju jako jeden z najistotniejszych czynników przy wyborze dostawcy tych usług. Dostawcy będą musieli wykazywać się coraz lepszymi wynikami walki z negatywnymi efektami w procesie drukowania. Muszą być świadomi, że zgodność z rosnącymi standardami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju będzie miała ogromny wpływ na sukces, a może nawet wręcz przetrwanie firmy.

 

Gospodarowanie plastikiem

– Digitalizacja obiegu dokumentów ma duży, pozytywny wpływ na ograniczenie zużycia zasobów naturalnych – przypomina Mateusz Wasilewski, Category Manager HP Inc Polska, Print. – Z badania KPMG wynika, że każdy pracownik w Polsce drukował średnio 50 stron miesięcznie. W skali kraju to 11 mln ryz papieru[1]. Cyfrowy obieg dokumentów to zatem oszczędność, także czasu. PWC szacuje, iż w obiegu papierowym ginie aż 7,5 proc. dokumentów[2]. Digitalizacja to również mniej zatorów płatniczych spowodowanych zaginięciem drukowanych faktur. Dlatego HP jest od lat globalnym liderem gospodarowania plastikiem w obiegu zamkniętym.

 

W ramach inicjatywy Planet Partners firma HP poddała recyklingowi ponad 875 milionów wkładów z atramentem i tonerem. Około 80 proc. nowych oryginalnych wkładów atramentowych HP i wszystkie nowe oryginalne wkłady z tonerem HP zawierają w sobie do 45 proc. lub więcej pokonsumpcyjnego plastiku (dane z kwietnia 2021 r.). Ponadto, dzięki usłudze  HP+ każdy wydruk – niezależnie od marki papieru –  jest uwzględniany w ramach programu Forest First, którego celem jest przeciwdziałanie zagrożeniom wylesiania.

 

 

Mateusz Wasilewski, Category Manager HP Inc Polska, Print.

 

Papier marki HP jest pozyskiwany wyłącznie z certyfikowanych, odpowiedzialnie zarządzanych lasów lub z materiałów pochodzących z recyklingu. W przypadku innych marek papieru firma HP inwestuje w projekty mające na celu ochronę lasów i poprawę odpowiedzialnej gospodarki leśnej w kluczowych regionach, na przykład w Brazylii. Chodzi o to, by równoważyć papier używany przez klientów korzystających z usług HP+, który mógł nie pochodzić z odpowiedzialnych źródeł.

 

Szczegółowa analiza

– Zmiany klimatyczne już ponad dziesięć lat temu zostały określone jako zagrożenie dla przedsiębiorstw – ich działań, strategii oraz pracowników – mówi Katarzyna Idzkiewicz, Senior Marketing Coordinator w firmie Brother Polska. – Większość firm (aż 71 proc.) z sektora MŚP deklaruje, że planuje wdrożyć rozwiązania, które pozwolą na prowadzenie zrównoważonego i ekologicznego biznesu. Świadczy o tym również fakt, że w biznesplanie chcą uwzględniać działania z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Niestety, wiele tych zobowiązań pozostaje wyłącznie piękną ideą. Warto przeanalizować dotychczasowe działania organizacji oraz zwrócić uwagę, że najczęściej te pozornie błahe wybory mają znaczny wpływ na środowisko. Dlatego należy szczegółowo przeanalizować pod kątem ekologii wszystkie procesy w firmie, nie zapominając o druku.

 

Nie bez znaczenia pozostaje wybór odpowiednich narzędzi do druku, które sprostają wymaganiom zespołów bez względu na ich model pracy oraz pozwolą firmie wdrożyć proekologiczne praktyki. Brother, produkując urządzenia drukujące – zarówno dedykowane biurom, jak i konsumentom do wydruków domowych – stara się maksymalnie zwiększyć ich wydajność oraz zminimalizować negatywny wpływ na środowisko. Jedną z przykładowych funkcji pozwalających na optymalizację procesu druku jest dupleks, czyli rozwiązanie, które pozwala na druk dwustronny. Urządzenia Brother automatycznie dopasowują ułożenie papieru tak, by użytkownik mógł zlecić druk na dwóch stronach. Dzięki temu rozwiązaniu organizacje nie tylko oszczędzają papier, ale również pozytywnie wpływają na optymalizację czasu pracy zespołów, znacznie przyspieszając ten proces.

 

Katarzyna Idzkiewicz, Senior Marketing Coordinator w firmie Brother Polska.

 

Chcąc zmniejszyć wydatki na wydruki oraz tworzyć pozytywne nawyki ekologiczne pracowników, administrator może zmienić ustawienia drukarki tak, by możliwy był druk wyłącznie czarnym tuszem. Dostęp do opcji druku w kolorze może zostać przypisany konkretnym osobom w zespole. Warto zaopatrzyć je w dedykowane karty dostępu lub kody PIN, dzięki czemu łatwiej będzie można monitorować liczbę i rodzaj wydruków w firmie.

Dodatkowo dobrą praktyką w oszczędzaniu zużycia urządzeń takich jak drukarki jest weryfikowanie możliwości digitalizacji części dokumentów papierowych za pomocą ich skanowania lub pracy na elektronicznych odpowiednikach. Dzięki temu można ograniczyć liczbę dziennych wydruków, co przyczyni się nie tylko do oszczędności papieru, ale również zmniejszenia eksploatacji urządzenia. Myśląc o ekologii, nie powinno się pomijać zużycia prądu. To bardzo ważne, by narzędzia używane w firmach były energooszczędne – bez względu na to, czy będą wykorzystywane w biurach, czy w mieszkaniach pracowników.

 

– W pierwszej połowie tego roku Brother wprowadzi serię drukarek umożliwiającą wydruk formatu A3 – zapowiada Katarzyna Idzkiewicz. – Nowe urządzenia są nie tylko bardziej wytrzymałe, ale również charakteryzuje je wyższa żywotność. Zostaną wyposażone w funkcje podglądu kopii, dzięki czemu użytkownik będzie mógł przed wydrukiem zweryfikować jej wygląd, co pozwoli zminimalizować ryzyko błędu, a w konsekwencji przyczyni się do mniejszego zużycia papieru. Decydując się na rozwiązania do druku od Brother, przedsiębiorca zyskuje niezawodne narzędzie do codziennej pracy, a także wpływa na zmniejszenie produkcji elektrośmieci w swoim biznesie. Nasza firma nie tylko zapewnia 3-letnią gwarancję, umożliwia serwis, ale również zbiera zużyte kartridże oraz urządzenia, poddając je recyklingowi.

 

W marcu 2018 roku firma stworzyła wizję środowiskową o nazwie Brother Group 2050. Jednoznacznie identyfikuje ona rosnące problemy otaczającego nas świata jako ryzyko biznesowe. W odniesieniu do trzech kluczowych kwestii ekologicznych związanych z ograniczeniem emisji CO2, recyklingiem i ochroną różnorodności biologicznej, Brother aktywnie realizuje wyznaczone cele. Na całym świecie zajmuje się recyklingiem kaset z tonerem do drukarek laserowych. Od początku zbiórki w 2004 r. do marca 2020 r. cała grupa Brother poddała recyklingowi 29,8 mln kaset. Aby pomóc w ochronie bioróżnorodności w Polsce, firma wspiera lokalne inicjatywy takie jak sadzenie drzew czy wsparcie organizacji dbających o zwierzęta (Ośrodek Rehabilitacji Jeży w Kłodzku – Jerzy dla Jeży czy Sowi Dwór – Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Jarocinie).

 

– Naszym priorytetem jest tworzenie i dostarczanie urządzeń, które spełniają oczekiwania nabywców – twierdzi Katarzyna Idzkiewicz. – Chcąc to osiągnąć, z wielką uwagą wsłuchujemy się w oczekiwania użytkowników, by tworzyć produkty, które mogą rozwiązywać ich problemy oraz sprostać ich wymaganiom. Dzięki naszemu doświadczeniu zapewniamy użytkownikom nie tylko gwarancję trwałości, wydajności i jakości, ale również energooszczędność oraz wiele udogodnień, które pozwalają zminimalizować negatywny wpływ firm na środowisko.

 

Cel priorytetowy

– Istotną zaletą naszych urządzeń drukujących jest fakt, że są one niezwykle ekonomiczne oraz przyjazne środowisku – zapewnia Robert Reszkowski, Business Sales Manager w firmie Epson. – W opublikowanym niedawno „Raporcie zrównoważonego rozwoju firmy Epson Europe 2020/2021” udowadniamy, że priorytetowym celem firmy jest dostarczanie klientom najlepszych z możliwych rozwiązań IT, a idea zrównoważonego rozwoju przyświeca wszystkiemu, co robimy – od opracowywania technologii, po działania w lokalnych społecznościach.

 

Niewymagająca użycia ciepła autorska technologia druku Heat Free zużywa nawet do 83 proc. mniej energii, a dodatkowo drukarki atramentowe Epson potrzebują dużo mniej materiałów eksploatacyjnych niż laserowe, co ma istotny, pozytywny wpływ na środowisko. Energooszczędne technologie pomagają zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, umożliwiając przedsiębiorstwom i innym użytkownikom wybór mniej inwazyjnej technologii. Klienci końcowi, oprócz wspomnianych wyżej oszczędności, korzystają też z atutów systemu wdrożonego przez Epson, który oferuje optymalne pakowanie produktów, mało odpadów eksploatacyjnych, a także wspomniane już niskie zużycie energii. Epson dostarcza konsumentom nowoczesne i innowacyjne rozwiązania, które przy zachowaniu pełnej funkcjonalności mają niewielki (szczególnie w porównaniu z urządzeniami laserowymi) wpływ na środowisko naturalne – zarówno w procesie produkcji, jak i użytkowania, a także w dużej mierze podlegają ponownemu przetworzeniu.

 

Robert Reszkowski, Business Sales Manager w firmie Epson Polska.

 

Coraz więcej organizacji zwraca uwagę na aspekt ekologiczny przy wyborze urządzeń biznesowych. Mniejszy pobór mocy, jaki mają urządzenia Epson, to oszczędność pieniędzy. Mniej prądu to mniejsze zużycie paliw kopalnych potrzebnych do jego wyprodukowania i mniejsza emisja gazów cieplarnianych do atmosfery, czyli znacznie mniejszy ślad węglowy. To są coraz ważniejsze argumenty dla świadomych i nowoczesnych firm przy wyborze sprzętu. Ten trend widać też w postępowaniach przetargowych, gdzie wymogi dotyczące ekologii pojawiają się coraz częściej jako jedno z kryteriów wyboru. To kierunek, który będzie się szybko rozwijał tak w Polsce, jak i na świecie. Istotne jest wprowadzanie zmian w przedsiębiorstwach, które będą się skupiały na wprowadzaniu technologii mniej energochłonnych i bardziej przyjaznych środowisku. Nie chodzi wyłącznie o altruizm: ten trend spowodowany jest także rosnącymi kosztami energii elektrycznej.

Doświadczenia korporacji oraz dużych firm wyraźnie wskazują, że druk atramentowy zapewnia obecnie obniżenie kosztów związanych zarówno z wydrukiem pojedynczej strony, jak i całościową eksploatacją (TCO). Nic więc dziwnego, że także szukający oszczędności mali i średni przedsiębiorcy coraz częściej sięgają właśnie po rozwiązania działające w technologii atramentowej. W przypadku urządzeń marki Epson znacząca przewaga nad tradycyjnymi urządzeniami laserowymi wynika z zastosowania autorskiej technologii druku piezoelektrycznego (Precision Core). Sprzęt wchodzący w skład biznesowej serii WorkForce Pro redukuje koszty kolorowego wydruku aż do 50 proc., co oznacza, że użytkownik płaci znacząco mniej niż przy wydrukach laserowych.

 

– Epson czyni też starania, aby wszystkie zasoby użytkowane w procesie druku mogły docelowo funkcjonować w systemie obiegu zamkniętego. Przykładem takiego działania jest PaperLab, czyli pierwsze na świecie urządzenie do bezpiecznego recyklingu papieru w biurze. Przekształca ono makulaturę w nowy papier, w prawie suchym procesie, wykorzystując unikalną technologię suchego włókna – wyjaśnia Robert Reszkowski.

 

Raport zrównoważonego rozwoju firmy Epson Europe 2020/2021. Wybieramy bycie eko – Technologiczne wyzwania przyszłości.

Jeśli chodzi o druk, wielką rolę w zmniejszaniu negatywnego wpływu firm na środowisko odgrywa nasza technologia druku atramentowego PrecisionCore Micro Piezo. Technologia głowicy nie wymagającej użycia ciepła pobiera o 83 proc. mniej energii niż drukarki laserowe, potrzebuje mniejszej ilości materiałów eksploatacyjnych, generuje mniej odpadów i jest prostsza w obsłudze. Gdyby wszystkie firmy w Europie wybrały drukarki atramentowe Epson, moglibyśmy zaoszczędzić miliard kWh rocznie, co oznacza oszczędność o 151 mln euro i, co najważniejsze, zmniejszyłoby ślad węglowy o ponad 410 ton dwutlenku węgla. Do pochłonięcia takiej ilości dwutlenku węgla w ciągu roku potrzeba aż 18 milionów drzew.

Nasze drukarki atramentowe EcoTank także spełniają obietnice w zakresie ochrony środowiska. Nie mają kartridży, co eliminuje negatywny wpływ na etapie produkcji, dostawy oraz eksploatacji i pozwala zmniejszyć ilość odpadów aż o 90 proc. względem tradycyjnych drukarek atramentowych. Dzięki temu, sprzedając ponad 60 mln drukarek EcoTank bez kartridży, dotychczas zaoszczędziliśmy około 1,6 mln ton plastikowych materiałów eksploatacyjnych.

Nowa generacja projektantów znacznie bardziej docenia kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem, etyczną produkcją i lokalnym zaopatrzeniem. Projektanci i producenci odzieży wybierają cyfrowy druk na tekstyliach jako najbardziej zrównoważoną technologię, która w porównaniu z tradycyjnymi metodami drukowania na tkaninach zużywa znacznie mniej wody i energii. Zalety druku cyfrowego obejmują również niższe koszty produkcji i elastyczność w zakresie produkcji krótkich serii, co pozwala na większą kontrolę, mniejszą ilość odpadów, zmniejsza zużycie wody i mocno ogranicza negatywny wpływ na środowisko.

Wykonywany na miejscu druk na żądanie oznacza również znaczne zmniejszenie śladu węglowego, ponieważ eliminuje to potrzebę transportu produktów na dalekie odległości. Przy znacznie niższych kosztach firmy mogą zaprojektować i drukować metodą sublimacyjną lub pigmentową tekstylia bezpośrednio w swojej siedzibie. Działając na miejscu i na żądanie, producenci mogą uniknąć problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska, z tradycyjnymi procesami barwienia i wymaganiami dotyczącymi zamówień wysokonakładowych. Transformacja branży tekstylnej jest wspierana przez nowe serie drukarek Direct-To-Garment (DTG) i drukarek sublimacyjnych firmy Epson. W górnej fazie produkcji dostępne są również rozwiązania do druku cyfrowego przeznaczone do zastosowań przemysłowych na dużą skalę i superszybkiej produkcji tekstyliów.

Epson jest pionierem zrównoważonych rozwiązań w branży modowej. Ten przemysł wytwarza 20 proc. globalnych ścieków i 10 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla. Zwiększenie produkcji lokalnej za pomocą druku cyfrowego na żądanie może zaoszczędzić do 4 kg dwutlenku węgla na sztukę. Nasze cyfrowe drukarki do tkanin pozwalają ograniczyć produkcję ścieków nawet o 90 proc. i zużycie energii o 30 proc. Nasze drukarki etykiet na żądanie pomagają firmom oszczędzać znaczące ilości energii, ograniczyć ilość odpadów i wpływ na środowisko oraz poprawić wydajność druku etykiet. Według nowych niezależnych badań, przejście firm na druk etykiet na żądanie pozwoliłby zaoszczędzić 28,7 mln kWh rocznie. Taka ilość energii wystarczyłaby do oświetlenia 95 960 domów i oznacza zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 6,7 mln ton. Druk atramentowy na żądanie może też wyeliminować 180 mln metrów kwadratowych odpadów po druku, co odpowiada powierzchni 25 264 boisk piłkarskich i zmniejsza ilość marnowanego atramentu o około 619 ton.

 

IT RESELLER nr. 344/2022 „Dywersyfikacja receptą na niespokojne czasy” – zaznacza Piotr Wypijewski, Prezes Zarządu Statim Integrator.