Kamery smart, sztuczna inteligencja i nowoczesne rozwiązania storage, czyli trzy klucze do zapewniania bezpieczeństwa w miastach
Do 2025 r. wartość globalnego rynku kamer monitoringu osiągnie prawie 50 mld USD – wynika z zaprezentowanego niedawno raportu firmy analitycznej IDC. Znaczna cześć tych środków wydana zostanie na tzw. inteligentne rozwiązania z dziedziny „inteligentnego monitoringu”, które – w połączeniu z odpowiednimi rozwiązaniami storage – mogą w znaczący sposób wpłynąć m.in. na bezpieczeństwo oraz płynność ruchu w naszych miastach.
Ogromna wartość SI wynika z tego, że pozwala ona w pełni wykorzystać potencjał wielu różnych technologii i narzędzi, które już znamy i z których od dawna korzystamy – takich jak choćby rozpoznawanie obiektów, wykrywanie ruchu, liczenie osób/obiektów. Dzięki SI, dane z takich narzędzi można błyskawicznie i efektywnie zastosować w najróżniejszych aplikacjach i systemach z dziedziny zarządzania ruchem, bezpieczeństwa, medycyny, analityki sportowej, zarządzania procesami biznesowymi czy nawet w rolnictwie.
Wspomniane już inteligentne systemy monitoringu wizyjnego są oczywiście jednym z koronnych przykładów takich rozwiązań technologicznych. W nowoczesnych, skomputeryzowanych i usieciowionych miastach (nazywanych smart cities) są one wykorzystywane m.in. do monitorowania ruchu miejskiego i dopasowywania cykli świetlnych na skrzyżowania tak, by zapewnić maksymalną płynność ruchu, bezpieczeństwo pieszych oraz minimalizować tworzenie smogu i innych zanieczyszczeń. W inteligentnych fabrykach podobne systemy służą m.in. do wykrywania wad produktów, problemów ze sprzętem, wykrywania przestojów i problemów z jakością (co pozwala unikać awarii i ograniczać koszty przestojów – jako że można ich unikać).
Płynniej i bezpieczniej
Ale choć innowacje technologiczne ostatnich lat przyniosły prawdziwy przełom, jeśli chodzi o wdrażanie takich technologii w miastach (i nie tylko), to dla wielu osób zmiany te mogą być właściwie niezauważalne. Specjaliści są jednak przekonani, że to właśnie rozwijana obecnie koncepcja smart cities będzie obszarem, w którym nowe technologie – takie jak np. smart video – będą realnie i zauważalnie podnosiły poziom życia mieszkańców.
Świetnym przykładem są funkcjonujące już również w Polskich miastach technologie z dziedziny Internetu Rzeczy (IoT), dzięki którym możliwie jest monitorowania systemów komunikacji miejskiej w czasie rzeczywistym – co pozwala operatorom komunikacji efektywniej informować pasażerów o planie podróży i rozkładzie jazdy, szybciej reagować na ewentualne awarie czy ograniczenia przepustowości ruchu.
Smart video może również w znaczący sposób wpływać na poziom bezpieczeństwa w ośrodkach miastach – kamery reagujące na określone typy sylwetek (np. potrafiące odróżnić ludzi od zwierząt czy pojazdów) czy monitorujące zachowania w miejscach publicznych pozwalają służbom porządkowym sprawniej reagować na zagrożenia czy zapobiegać im.
Lepsze kamery potrzebują lepszych rozwiązań storage
Wraz z popularyzowaniem się kamer wykorzystujących mechanizmy SI i rejestrujących obraz w coraz wyższej rozdzielczości (standardem staje się 4K), gwałtownie rośnie również zapotrzebowanie na rozwiązania, które pozwolą rejestrować i przechowywać wszystkie te dane. Takich kamer jest coraz więcej, w najróżniejszych obszarach i zastosowaniach – oprócz klasycznych kamer monitoringu, mamy również kamery w pojazdach, kamery osobiste używane przez policję czy najróżniejsze sensory IoT. Dane z nich muszą być przechowywane tak, były dostępne do natychmiastowej analizy w czasie rzeczywistym – bo to pozwala w pełni wykorzystać ich wartość i potencjał
Dlatego też krytycznym elementem nowoczesnego systemu monitoringu jest odpowiednie rozwiązanie storage – elastyczne, wydajne, pojemne i niezawodne. Powinno to być rozwiązanie, które od podstaw tworzone było właśnie z myślą o przechowywaniu video/smart video, bo tylko taki sprzęt jest w stanie sprostać specyficznym, wyśrubowanym wymaganiom nowoczesnych systemów monitoringu.
Dobrym przykładem takiej technologii jest seria produktów WD Purple firmy Western Digital, które ewoluowały wraz z rozwojem technologii monitoringu, oferując coraz wyższe prędkości zapisu i transferu danych, a także coraz większą pojemność. Ten specyficzny mix kluczowych zalet udało się firmie osiągnąć, łącząc najlepsze cechy wydajnych rozwiązań flash oraz pojemnych dysków HDD – firma ściśle zresztą współpracowała z liderami segmentu monitoringu, by zapewnić im produkty idealnie dopasowane do potrzeb użytkowników i zaprojektowane z myślą o maksymalnym wykorzystaniu funkcji i atutów systemów monitoringu wykorzystujących mechanizmy sztucznej inteligencji.
Nowoczesne sieciowe rejestratory wideo (NVR) oraz systemy zarządzania wideo (VMS) są coraz bardziej inteligentne i oferują coraz bardziej zaawansowane funkcje – mechanizmy SI pozwalają im nie tylko rejestrować obraz czy wykrywać ruch, ale też analizować go i zapewniać informacje i analizy kluczowe dla funkcjonowania sklepów, smart cities czy obiektów przemysłowych. Wykorzystują one w pełni możliwości obliczeniowe najnowszych CPU czy GPU – dlatego też potrzebują niezawodnego, uwzględniającego ich wymagania storage’u.
Produkty z rodziny WD Purple zaprojektowano właśnie z myślą o takich zastosowaniach – zapewniają one najwyższą wydajność, pojemność i niezawodność podczas prasy w nowoczesnych, działających nieprzerwanie i bazujących na SI inteligentnych systemach nadzoru wizyjnego, urządzeniach oraz serwerach. Dodajmy, że dyski z serii WD Purple oferują również technologię AllFrame, która redukuje zjawisko utraty klatek, poprawia jakość odtwarzania wideo i pozwala nie tylko na jednoczesne nagrywanie nawet 64 strumieni wideo HD, ale także na analizowanie do 32 strumieni SI per dysk w ramach jednego systemu.