Kanada wobec amerykańsko-chińskiego sporu o 5G postępuje w interesujący sposób. Rząd w Ottawie pozostaje jedynym członkiem Five Eyes, który formalnie nie zablokował chińskich dostawców.
W USA panuje pogląd, że Kanadyjczycy to tacy nieco dziwni, bardzo uprzejmi i bezkonfliktowi Amerykanie. Coś z pewnością jest na rzeczy. Widać to nawet w polityce zagranicznej.
Kanada jest jedynym członkiem sieci wymiany danych Five Eyes, która formalnie nie zablokowała Huawei drogi do udziału w budowie sieci 5G. Tyle teorii. W praktyce, drugi największy pod względem powierzchni kraj na świecie, opóźniając decyzję w tej sprawie naprawdę długo był w stanie zmusić własne firmy telekomunikacyjne do podjęcia decyzji. Kanada zastanawiała się, czy wyłączyć sprzęt nowej generacji chińskich firm przez większą część z ostatnich dwóch lat. Jak nietrudno się domyślić, ta została podjęta „na wszelki wypadek” i prowadziła do wykluczenia chińskich dostawców sprzętu.
Strategia ta pozwala Kanadzie pozostać w dość dobrych relacjach zarówno wobec Chin, jak i Stanów Zjednoczonych. Kanada i jej sojusznicy z Five Eyes – Wielka Brytania, Nowa Zelandia i Australia – są pod presją ze strony innego członka grupy – USA, aby wyrzucić Huawei ze swoich rynków telekomunikacyjnych, formalnie ze względów bezpieczeństwa.
W czerwcu Bell Canada i Telus – dwaj najwięksi dostawcy usług GSM w Kanadzie – połączyli siły ze szwedzkim Ericssonem i fińską Nokią celem budowy sieci telekomunikacyjnej 5G. Obaj operatorzy de facto zrezygnowali z rozwiązań Huawei dla swoich sieci 5 G, pomimo używania sprzętu Huawei w sieciach 4G. Trzeci duży operator, Rogers Communications ogłosił jeszcze w 2018 r., że korzysta ze sprzętu Ericsson 5G.
Pozostałe kraje Five Eyes (Australia, Nowa Zelandia, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone) już wykluczyły, pod dyktando największego partnera, chińskich dostawców ze swoich sieci 5G. Australia i Nowa Zelandia zrobiły to w 2018 roku. Brytyjczycy postawili na stopniowe wycofywanie sprzętu Huawei i ZTE do 2027 roku. Warto pamiętać, że Kanada jest w szczególny sposób uwikłana w spór amerykańsko-chiński – to właśnie w Kanadzie zatrzymano CFO Huawei, a prywatnie córkę założyciela firmy.
https://itreseller.pl/itrnewkanada-odmawia-publikacji-e-maili-wymienianych-z-wladzami-usa-w-sprawie-aresztowania-dyrektor-finansowej-huawei-meng-wanzhou/