Kara antymonopolowa nałożona na Qualcomm przez UE potwierdzona przez sąd
Drugi co do ważności sąd w Europie potwierdził w środę karę antymonopolową UE nałożoną na amerykańskiego producenta chipów Qualcomm. Jedyną zmianą było nieznaczne obniżenie kwoty z 242 mln euro do 238,7 mln euro.
Komisja Europejska nałożyła karę w 2019 r., stwierdzając, że Qualcomm sprzedawał swoje chipsety poniżej kosztów w latach 2009-2011, w ramach praktyki znanej jako ‘drapieżne ceny’, aby udaremnić działania Icery, brytyjskiego producenta oprogramowania telefonicznego, który jest obecnie częścią Nvidia Corp.
Qualcomm argumentował, że chipsety pasma podstawowego 3G wyodrębnione w sprawie stanowiły zaledwie 0,7% rynku Universal Mobile Telecommunications System (UMTS), więc nie było możliwe wykluczenie konkurentów z rynku chipsetów.
W odpowiedzi sąd przeprowadził „szczegółową analizę wszystkich zarzutów podniesionych przez Qualcomm, odrzucając je w całości, z wyjątkiem zarzutu dotyczącego obliczenia kwoty grzywny, który uznaje za częściowo uzasadniony” – stwierdził Sąd Pierwszej Instancji z siedzibą w Luksemburgu. Qualcomm może odwołać się w kwestiach prawnych do Trybunału Sprawiedliwości UE, najwyższego w Europie. Organ nadzoru UE nie będzie odwoływał się od wyroku.
Dwa lata temu firma przekonała ten sam sąd do odrzucenia grzywny antymonopolowej o wartości 997 milionów euro nałożonej w 2018 r. za zapłacenie miliardów dolarów firmie Apple w latach 2011–2016 za używanie wyłącznie jej chipów we wszystkich swoich iPhone’ach i iPadach w celu zablokowania konkurentów, takich jak Intel Corp.