Kaspersky ostrzega firmy, przed wykorzystywaniem pirackiego oprogramowania w ich firmach

Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez firmę Kaspersky, znaczna część małych i średnich przedsiębiorstw jest gotowa korzystać z pirackich wersji oprogramowania biznesowego w celu zmniejszenia swoich wydatków na IT.

Najpopularniejsze rodzaje pirackiego oprogramowania to oprogramowanie do zarządzania projektami, marketingu i sprzedaży, przy czym 56% respondentów stwierdziło, że chętnie rozważy pirackie oprogramowanie do ochrony cybernetycznej. W ciągu ośmiu miesięcy Kaspersky podaje, że 9 685 jego użytkowników napotkało szkodliwe oprogramowanie i niechciane programy maskujące się jako popularne produkty oprogramowania dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W trakcie badania Kaspersky twierdzi, że znalazł 4 525 unikatowych szkodliwych lub potencjalnie niechcianych plików, które były rozprzestrzeniane za pośrednictwem nieoficjalnie dystrybuowanego w tym pirackiego oprogramowania. Zauważył jednak, że wśród małych firm zatrudniających mniej niż 50 pracowników tylko 7% jest gotowych na taki krok.

Firma Kaspersky podkreśliła, że tego typu działalność może poważnie wpłynąć na cyberbezpieczeństwo przedsiębiorstw, zwracając uwagę na to, jak hakerzy mogą aktywnie dystrybuować szkodliwe pliki pod przykrywką powszechnie używanego oprogramowania jako sposób na omijanie zapór ogniowych i kompromitowanie przedsiębiorstw.

„Mimo że hakerzy polegają na poczcie elektronicznej jako podstawowym wektorze infekcji, z crackowane oprogramowanie pobierane za pośrednictwem torrentów to kolejna sztuczka, którą przestępcy wykorzystują, aby zwabić ofiary do zainstalowania szkodliwego oprogramowania w ich systemach, co w środowisku biznesowym może prowadzić do narażenia lub kradzieży większej ilości danych” – powiedział David Emm, Principal Security Researcher w Kaspersky.

W przypadku ograniczeń budżetowych David Emm zalecił, aby firmy korzystały z „renomowanych, wspieranych przez społeczność, darmowych alternatyw open source, które znacznie rzadziej zawierają szkodliwy kod”.