Każdemu obecnie grozi naruszenie bezpieczeństwa cybernetycznego. Walka z organizacjami hakerskimi wymaga zabezpieczeń i edukacji ostrzegaja eksperci ds. cyberbezpieczeństwa w Capgemini.
Z pewnością jednymi z najbardziej zagrożonych firm są te, które swój model biznesowy opierają w całości na systemach informatycznych, czyli np. tworzą oprogramowanie – ich specyfika różni się od organizacji, dla których systemy IT są wsparciem dla funkcjonowania biznesu. Oprócz analizy wektorów ataku, kluczowa jest podstawowa higiena IT – aktualizacja oprogramowania i infrastruktury IT, dwuetapowe uwierzytelnienie kont, a w przypadku dużych firm także ochrona tożsamości osób, które mają konta uprzywilejowane i administracyjne – wektor ataku jest tym większy, im więcej jest publicznie dostępnych danych nt. danego użytkownika, również jeśli chodzi o osoby prywatne. Aby zapewnić sobie cyberbezpieczeństwo, powinniśmy pamiętać o aktualizacji oprogramowania na komputerach i smartfonach, nie klikać w linki z niezaufanych źródeł, a w przypadku potencjalnego ataku telefonicznego, zawsze powinny weryfikować kto dzwoni i nigdy nie podawać przez telefon wrażliwych danych. Do posiadanych kont powinniśmy stosować unikalne hasła i również dwuetapowe uwierzytelnianie dostępu. Co istotne – ilość informacji, którą osoby prywatne udostępniają w sieci również powinna być możliwie ograniczona, celem zachowania bezpieczeństwa – komentuje Michał Sosinka, manager działu cyberbezpieczeństwa w Capgemini.
Z uwagi na poziom skomplikowania i pośpiech, które są częścią naszej rzeczywistości, coraz częściej zdarza się, że w oprogramowaniu pojawiają się luki. Ilość systemów, które się ze sobą komunikują stale rośnie, stają się one coraz bardziej skomplikowane, istnieje coraz więcej użytkowników i urządzeń, a co za tym idzie, coraz trudniej jest nadążyć za zapewnieniem bezpieczeństwa. Hakerzy działają często w dużych organizacjach, funkcjonują niemal jak tradycyjne firmy, z bardzo dużymi budżetami. Szacuje się, że w najbliższych latach cyberprzestępcy będą zyskiwać łupy o wartości 6 bln dol. w skali roku. Pomocą dla każdej ze stron jest AI, ale hakerom wystarczy jeden słaby punkt, aby przeprowadzić atak, dlatego musimy kłaść dziś szczególny nacisk na rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo i edukację użytkowników – dodaje Michał Sosinka, manager działu cyberbezpieczeństwa w Capgemini.