Ken Hu, Wiceprezes Huawei podczas MWC 2019 w Szanghaju przybliżył postępy firmy we wdrażaniu 5G oraz przedstawił jak innowacje w usługach i międzysektorowa współpraca napędzają wzrost popularności 5G.
Podczas Mobile World Congress 2019 w Szanghaju wiceprezes Huawei, Ken Hu przybliżył postępy firmy we wdrażaniu 5G. Operując bardzo konkretnymi przykładami, zobrazował jak innowacje w usługach i międzysektorowa współpraca napędzają wzrost popularności 5G. Wielu operatorów na całym świecie, tych z Europy, Bliskiego Wschodu i regionu Azji i Pacyfiku ściga się, aby wdrożyć sieci 5G. Do tej pory Huawei podpisał 50 umów handlowych na wdrożenie 5G na całym świecie i dostarczył 150 000 stacji bazowych. To znacznie więcej niż pozostali producenci.
Innowacje to maraton
Wiceprezes Huawei podczas swojego wystąpienia porównał innowacje do maratonu. W jednym i drugim liczy się szybkość, ale jedna i druga „dyscyplina” to bieg długodystansowy. W takim biegu od lat bierze udział Huawei i to zdaniem Kena Hu jest powodem, że tak wielu operatorów decyduje się na wybór rozwiązań firmy do wdrożenia sieci 5G. Koncern rozpoczął badania nad 5G w 2009 roku. W tamtych czasach sieć 4G była dopiero na progu komercyjnego wdrożenia. Już na samym starcie Huawei dużo zainwestował w badania, co nadal robi.
„W ciągu ostatnich dziesięciu lat na rozwój 5G wydaliśmy 4 miliardy dolarów – mówi Ken Hu, wiceprezes Huawei. W odróżnieniu od konkurencji Huawei inwestuje w sieć 5G od podstaw. Kiedy rozpoczęliśmy badania nad 5G nie było standardów. Musieliśmy zacząć od zera. Nie mogliśmy od razu rozpocząć rozwoju produktu, ponieważ produkty to tylko rezultaty, które widać na końcu bardzo długiego procesu. Dlatego na początku skupiliśmy się na opracowywaniu standardów i podstawowych badaniach w zakresie procesorów, materiałów
i algorytmów.”
Ciągłe inwestycje w badania i rozwój pomagają Huawei utrzymać się na czele. Koncern posiada ponad 2500 patentów niezbędnych do wdrożenia 5G, co stanowi około 20% wszystkich patentów 5G na świecie. Podczas trzeciej fazy testów terenowych 5G, zorganizowanych przez IMT-2020, rozwiązania Huawei wyprzedziły rozwiązania konkurentów i w wielu kluczowych obszarach zajęły pierwsze miejsca.
Jak uczynić 5G komercyjnym sukcesem
„Same sieci są podstawą wszystkiego, ale przyszłość rozwoju 5G będzie w dużym stopniu zależała od usług. Innowacje w serwisach bazujących na 5G pomogą nam wznieść wydajność sieci na wyższy poziom i pomóc operatorom uzyskać większy zwrot z inwestycji w 5G.” – powiedział Ken Hu.
Dobrym przykładem obrazującym to stwierdzenie są treści wideo. Dzięki 4G aplikacje wideo, takie jak np. TikTok, stały się niezwykle popularne, generując duży ruch danych i zapewniając operatorom nowe źródła przychodów. Wchodząc w erę 5G będzie można taką aplikację rozbudować o nowe interakcje i funkcje jeszcze mocniej angażujące użytkowników. Pozwoli to wnieść doświadczenie korzystania z internetu i smartfona na niespotykany do tej pory poziom.
5G zmieni telewizję
Zdaniem Ken Hu, 5G zmieni świat, a jego największą wartość zobaczymy za pośrednictwem rozwiązań dedykowanych określonym branżom.
„Weźmy na przykład branżę medialną, w której transmisja na żywo jest ważnym źródłem dochodów. W tej chwili takie transmisje odbywają się głównie za pośrednictwem łączy satelitarnych obsługiwanych przez duże wozy transmisyjne. To bardzo kosztowny sprzęt i trzeba przygotować go kilka dni wcześniej. Z 5G będzie zupełnie inaczej.” – oświadczył wiceprezes Huawei.
Konkretniej zmieni to plecak, w którym schowany zostanie router 5G CPE od Huawei. Urządzenie jest małe, lekkie, może być umieszczone w dowolnym miejscu i kosztuje mniej niż 11 000 zł i tak de facto już zmienia świat transmisji na żywo. 5G CPE działa na zasadzie plug-and-play i nie potrzebuje konfiguracji. Można go wrzucić do plecaka i połączyć bezprzewodowo z kamerą telewizyjną w dowolnym miejscu, np. na łodzi. Wcześniej albo to nie było możliwe, albo odbywało się kosztem jakości.
5G w przemyśle energetycznym
Ken Hu opowiedział również o sukcesach 5G w energetyce, w takich obszarach jak ochrona sieci, kontrola linii energetycznych z użyciem dronów i inteligentne liczniki (smart metering). Szczególnie godne uwagi są inspekcje wykonywane przez bezzałogowe statki powietrzne. Do niedawna tego typu kontrole wykonywali ludzie, przy czym jedna osoba mogła maksymalnie sprawdzić cztery kilometry linii energetycznych dziennie. Teraz, dzięki połączonym przez 5G dronom, firmy energetyczne mogą latać nimi zdalnie, wysyłając jednocześnie obraz wideo jakości HD na żywo do centrum dowodzenia. Drony mogą codziennie sprawdzać 15 kilometrów linii energetycznych. Jest to o wiele bezpieczniejsze i bardziej wydajne.
5G dla bezpieczniejszych kopalni
Innym przykładem, w którym 5G może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i wydajności, są kopalnie. Wiceprezes Huawei przywołał tu jako przykład kopalnię metali ziem rzadkich w Mongolii. W trudnym terenie z prędkością 10 km/h godzinę porusza się 30 ciężarówek, które nie mogą jechać szybciej, bo nawet najbardziej doświadczeni kierowcy mają problemy z unikaniem niebezpiecznych sytuacji w tego typu warunkach. Dzięki sieciom i modułom 5G możliwe będzie wprowadzenie autonomicznych ciężarówek górniczych, które dzięki algorytmom sztucznej inteligencji zwiększą prędkość do około 35 km/h.
Budowa ekosystemu 5G
Kluczem do sukcesu 5G jest fakt, iż sieć tej generacji jest w stanie obsłużyć unikalne potrzeby łączności różnych branż.
„Huawei jako dostawca technologii musi pracować ponad granicami, aby lepiej zrozumieć scenariusze biznesowe i potrzeby różnych sektorów. – powiedział Ken Hu, wiceprezes Huawei.
W tym celu, w 2016 roku, Huawei otworzył Wireless X Labs, platformę dla operatorów i partnerów, na której mogą wspólnie tworzyć aplikacje 5G. W maju w Korei uruchomił również pierwsze na świecie otwarte laboratorium 5G. Dzięki międzybranżowym platformom Huawei rozpoczął już pracę nad ponad 100 wspólnymi projektami 5G, w tym z inteligentnymi sieciami, nowymi mediami i innymi.