Kluczowa rola infrastruktury przechowywania danych w rozwiązaniach biznesowych.

Podczas gdy przedsiębiorstwa przez poprzednie lata skupiały się na szybkiej adaptacji i responsywnej transformacji cyfrowej, to teraz, kiedy pandemia COVID-19 wreszcie znalazła się pod kontrolą, firmy znowu mogą skoncentrować się na strategicznym i zrównoważonym wzroście. Podczas pandemii wszyscy intensywniej korzystaliśmy z rozwiązań sieciowych, co wymusiło dynamiczny rozwój infrastruktury, która musiała nadążyć za wzmożonym i wciąż rozwijającym się ruchem.

Nadszedł czas, aby firmy przeanalizowały i oceniły, jakie są możliwości rozwoju ale i oszczędzania. Sposób i miejsce przechowywania danych biznesowych jest coraz częściej poruszanym tematem. Bardzo często pojawiają się pytania dotyczące środowiska wielochmurowego, kosztów, możliwości rozbudowy infrastruktury, backupu, odzyskiwania danych. Okazuje się, że wydajne i atrakcyjne kosztowo przechowywanie danych może się stać kluczowym czynnikiem wspierającym rozwój infrastruktury przechowywania danych w rozwiązaniach biznesowych.

 

Czy jesteś gotowy na wzrost ilości danych?

Dla każdej firmy, niezależnie od tego, czy mówimy o szpitalu, czy studiu filmowym, dane są zasobem, który stale rośnie. Ten ogromny wzrost ilości przetwarzanych danych jest stałym trendem, ponieważ nowe źródła danych, min. takie jak te wprowadzone przez urządzenia Internetu rzeczy (IoT), powodują nieustanny strumień danych, które są przez firmy magazynowane.  W raporcie Seagate (Rethink Data) z badaniami IDC szacuje się, że rozmiar globalnej sfery danych wyniesie 175 ZB do 2025 roku. ). Warto zauważyć, że w rzeczywistości dominująca część tej gigantycznej sfery danych jest kompletnie nieustrukturalizowana i rozproszona w przestrzeni. Większość stanowią dane przetwarzane maszynowo. W tej perspektywie wyzwaniem jakie staje przed dyrektorami i działami informatycznymi w organizacjach jest stworzenie nowej strategii zarządzania danymi. Musi ona obejmować pomysły na inteligentne pobieranie, przechowywanie i analizę dostępnych danych. W dużej mierze od przyjętej strategii zależeć będzie sukces w przekształceniu potencjału nieuporządkowanych danych, w rzeczywistą korzyść jaką przynoszą dobrze dobrane i przeanalizowane informacje.

Znaczna część wartości danych jest niewykorzystana. Z raportu Rethink Data, opartego na ankiecie przeprowadzonej przez IDC na zlecenie firmy Seagate, wiemy, że przedsiębiorstwa nie wykorzystują obecnie 68% dostępnych im danych. Inwestowanie w zarządzanie danymi wiąże się potencjalnie ze zwrotem z inwestycji, ale zarządzanie danymi w różnych lokalizacjach, wielu chmurach i na różnych platformach jest zbyt złożone – szczególnie dla organizacji IT, które na ogół są już ograniczone zasobami. Potrzebne są bardziej wydajne, skalowalne i przystępne cenowo rozwiązania end-to-end.

 

 

Obniżenie całkowitego kosztu posiadania hybrydowej pamięci masowej

Przeanalizowanie posiadanych przez organizację rozwiązań do przetwarzania i przechowywania danych może doprowadzić do sporych oszczędności. Rozwiązania hybrydowe zarówno lokalne, jak i zdalne są już normą w infrastrukturze informatycznej w każdym segmencie gospodarki. Lokalne przetwarzanie danych w dalszym ciągu jest krytycznie ważną częścią posiadanej infrastruktury zapewniając wysokie bezpieczeństwo, wydajność oraz dobrą kontrolę nad kosztami. Umiejętne wykorzystanie możliwości chmury hybrydowej pozwala na oferowanie aplikacji i dostępu do danych na stale rosnącej liczbie platform. Trzeba pamiętać jednak, że prowadzi to do wzrostu złożoności systemu. Opanowanie tych tendencji wymaga doświadczenia i stałego nadzoru.

Wiele ofert rozwiązań chmurowych oferuje bardzo atrakcyjne ceny za podstawowe usługi. Ważne jednak jest, aby pamiętać o potencjalnych, ukrytych kosztach. W przypadku chmury publicznej często naliczane są opłaty dodatkowe za poziomy transferu, korzystanie z niektórych aplikacji sieciowych oraz pobieranie zasobów z chmury. Bez wcześniejszej analizy w jaki sposób organizacja korzysta z chmury, wysokość miesięcznych opłat za te usługi może zaskoczyć. Lokalnie instalowane rozwiązania do przechowywania danych pozwalają uniknąć tego typu kosztów. Seagate stale współpracuje z klientami z całego świata, rozwijając rozwiązania do przetwarzania i przechowywania danych stosowane lokalnie u klienta jak i zdalnie. Współpraca ta pozwala na lepsze zrozumienie i kontrolę całkowitych kosztów użytkowania systemu.

Rozwiązania instalowane lokalnie i chmura prywatna maksymalizują elastyczność i uniezależniają od dostawcy usług chmurowych. Niestety publiczna chmura wprowadza ograniczenie zamkniętej architektury oraz limitów prędkości. Stanowi to barierę dla przepływu informacji i ogranicza swobodę pracy z przechowywanymi danymi. Przez te problemy dane stają się obciążeniem i kosztem dla wielu firm, a powinny stanowić dla organizacji zasoby o strategicznym znaczeniu.

 

Sposób zarządzania danymi przez Seagate oparty jest na trzech filarach, które gwarantują:

  1. Łatwy dostęp do danych, gdy tylko są potrzebne.

Oprogramowanie Seagate Automated Tiered Storage (ATS) automatycznie rozpoznaje wzory danych i rozprowadza je po pamięciach masowych w zależności od priorytetu dostępności, by zoptymalizować wydajność. Optymalizacja postępuje w czasie rzeczywistym w odróżnieniu do niektórych innych rozwiązań dostępnych na rynku. Inne funkcjonujące w cyklu 24-godzinnym rozwiązania mogą utrudnić dostęp do krytycznych danych, gdy zostaną one zarchiwizowane.

  1. Wydłużoną żywotność i wydajność urządzeń.

Opatentowana przez Seagate technologia AcousticShield działa w modelach Seagate o dużej pojemności przeznaczonych do centrów danych. Redukuje degradację wydajności nośników o 90%. Wbudowane kondycjonowanie zasilania zapewnia brak zakłóceń prądu i optymalną stabilność pracy. Czujniki temperatury chronią dyski przed przegrzaniem.

  1. Współpracę z wieloma niezależnymi dostawcami oprogramowania (ISV).

Urządzenia Seagate mają między innymi certyfikaty Vmware, Veeam i Commvault. Są traktowane jako pierwszorzędne rozwiązania do zarządzania danymi. Producenci oprogramowania  doceniają je za wydajność. Uważają za najlepszej jakości platformy do uruchomienia ich rozwiązań informatycznych. Systemy zarządzania danymi Seagate zostały zakwalifikowane do pracy z Commvault Media Agent Server w środowisku Microsoft Windows, Linux i UNIX.

 

 

Wydajność systemu to zabezpieczenie na przyszłość

W niemal każdym sektorze gospodarki, procesy przebiegające w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa i jego pracowników opierają się w coraz większej mierze na usługach cyfrowych. Spowodowało to, że potrzeba dużej mocy obliczeniowej i wydajności stała się równie ważna co pojemność pamięci masowych. Media i rozrywka stanowią ekstremalny przykład. W tej branży codziennością jest cyfrowo wspierane tworzenie animacji, efektów specjalnych i post produkcja. Procesy te stawiają bardzo duże wymagania pod względem szybkości i ilości przetwarzanych danych. Niemniej coraz większe pliki, aplikacje przetwarzające coraz większe ilości danych i upowszechniająca się automatyzacja, to wyzwania przed jakimi stanie prędzej czy później każde przedsiębiorstwo. Przyszłościowo zaprojektowana infrastruktura przetwarzania danych powinna pozwalać na elastyczny rozwój, by sprostać nieustannie rosnącym wymaganiom organizacji.

Dowiedz się więcej o konkretnych rozwiązaniach, lub skontaktuj się z ekspertem Seagate na stronie producenta lub klinkij tutaj.

Seagate tworzy dedykowane profesjonalne rozwiązania w sektorze mediów i rozrywki we współpracy między innymi z partnerem Pixit Media. Obejmują one zbudowane specjalnie do określonych celów instalowane na miejscu produkcji konfiguracje mające spełnić rygorystyczne wymogi stawiane przez procesy z branży mediów. Macierz pamięci flash Seagate Nytro X 2U24 zapewnia bezkompromisową wydajność docenianą przy post produkcji. Świetnie sprawdza się na przykład podczas gradacji kolorów wymagającej szybkiego przetwarzania wielu danych. Z kolei Seagate Exos X 2U12 oraz Seagate Exos X 5U84 to dwa modele macierzy o wysokiej gęstości. Pojemność maksymalna drugiego z nich to 1,5 Petabajta (PB) surowej pamięci dyskowej, czyli przed sformatowaniem. Zachowuje przy tym wysokość jednostkową zaledwie 5U w obudowie Rack. Urządzenia stanowią idealny magazyn pamięci do przechowywania plików video, grafiki, dźwięku i innych zasobów do produkcji filmowej.

Aby zapewnić stabilny rozwój firmy trzeba kierować się elastycznością w podejściu do przetwarzania i przechowywania danych. Wymaga to zastosowania rozwiązań pozwalających na łatwe i szybkie skalowanie w miarę zmieniających się potrzeb. Nextor, firma specjalizująca się w rozwiązaniach przechowywania i przetwarzania danych nawiązała współpracę z Seagate. Klienci Nextora należą do różnych sektorów gospodarki. Borykali się oni między innymi z zarządzaniem stale rosnącymi zbiorami danych przetwarzanych i gromadzonych przez aplikacje oparte na sztucznej inteligencji. Rozwiązania firmy Seagate umożliwiły Nextorowi wprowadzenie do swojej oferty skalowalności i modułowości. Pozwoliło to odpowiedzieć na stale zmieniające się wymagania klientów co do pojemności. Potrafiła ona oscylować w zakresie od 200 Terabitów do 600 Terabajtów. Dzięki elastycznej strategii Nextor może oferować klientom możliwość rozwoju bez ryzyka przerośnięcia swojej infrastruktury informatycznej.

 

 

Następne kroki

Czas dokonać przeglądu infrastruktury zarządzania danymi w organizacji. Upewnienia się, czy zawiera wszystkie części układanki, pozwalające planować wzrost i działać w realiach najbliższych lat. Potrzeby każdej branży są inne. Dzięki pozycji na rynku, firma Seagate jest w stanie zaoferować odpowiednie wsparcie w doborze rozwiązań. Pamięci masowe Seagate obejmują rozwiązania stosowane w każdym fragmencie infrastruktury sieciowej, zarówno na jej brzegu jak i w samym centrum.  Oferta firmy odpowie na wymogi każdego przedsiębiorstwa tyczące się wysokiej dostępności i szybkości przesyłania nawet gigantycznych ilości danych. W swoich działaniach, firma Seagate zawsze kładzie nacisk na swobodę w przenoszeniu i dostępie do danych, oraz dużą elastyczność inwestycyjną.

Przez ponad 40 lat działalności firma łączy innowacyjność z pogłębioną znajomością branży pamięci masowych pomagając klientom lepiej wykorzystać ich cenne dane. Dzięki tym doświadczeniom Seagate stał się największym dostawcą pamięci masowych na świecie. Producent może pochwalić się ponad milionem zainstalowanych systemów. Odbiorcy urządzeń klasy Enterprise firmy Seagate należą do jednych z największych i najbardziej zaufanych producentów sprzętu (Original Equipment Manufacturer – OEM) oraz dostawców usług chmurowych (Cloud Service Provider – CSP). Seagate ma imponujące portfolio zrealizowanych dostaw pamięci masowych. Możliwości firmy w tym zakresie obrazuje ustanowiony przez Seagate rekord na pojemność dostarczonego systemu, sięgający zawrotnych 8 Eksabajtów (EB).

Rozwiązania firmy Seagate są tworzone przez osoby na co dzień zarządzające systemami informatycznymi i z myślą o takich osobach. Według Seagate każda organizacja powinna mieć dostęp i możliwość wykorzystania swoich danych bez limitu, problemów i dodatkowych obciążeń finansowych. Jako największy producent dysków twardych Seagate dostarcza rozwiązania w pełni integralne i kompatybilne. Zaprojektowane od początku przez jednego producenta by działać bezproblemowo. Stanowi to znaczne ułatwienie dla użytkowników. Organizacje decydujące się skorzystać z takiego podejścia otrzymują do swojej dyspozycji pełny potencjał posiadanych danych, co w rezultacie daje ogromne możliwości rozwoju i innowacji.

 

Dokonaj zakupu produktów u autoryzowanych dystrybutorów i sprzedawców Seagate. Wyszukiwarka jest dostępna na stronie producenta, lub kliknij tutaj.

Innowacje zmieniające oblicze świata, budowa bardziej ekologicznego i inteligentnego świata, głównymi tematami Huawei Global Analyst Summit.