Kobiety podbijają branżę nowych technologii! Huawei Polska już po raz ósmy wyróżnił najzdolniejszych uczniów szkół wyższych w ramach inicjatywy Seeds For The Future.
Huawei Polska już po raz ósmy zrzeszył uczniów polskich szkół wyższych w ramach inicjatywy Seeds For The Future. To globalny program firmy, który jest skierowany do najzdolniejszych studentek i studentów z ponad 100 krajów. Ośmiodniowy intensywny kurs na temat nowych technologii zwieńczyła gala finałowa, podczas której najlepszym uczestnikom wręczono nagrody: urządzenia Huawei. Miniona edycja dowiodła, że kobiety coraz śmielej odnajdują się w sektorach technicznych.
Celem flagowego programu edukacyjnego Huawei jest inspirowanie młodych liderów i liderek do kreowania przyszłości za sprawą pogłębiania wiedzy na temat branży ITC, a co za tym idzie – angażowania się w procesy powstawania innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Podczas ośmiu dni rozbudowanych wykładów, warsztatów i kursów online, prowadzonych przez ekspertów z wieloletnim doświadczeniem, uczestnicy mieli okazję przestudiować w praktyce tajniki technologii 5G, AI, IoT, Cloud czy Smart City oraz dołączyć do debat z udziałem przedstawicieli liderów rynku, takich jak JD czy DJI. Poruszone zostały również tematy dotyczące cyberbezpieczeństwa, zarządzania danymi czy przemysłu kosmicznego.
Kobiety ruszają na podbój świata high-tech
Tegoroczna odsłona Seeds For The Future jest ewidentnym dowodem na to, że grono kobiet zainteresowanych spełnianiem się w branży ITC stopniowo się powiększa. Spośród 45 zrekrutowanych kandydatów, 51% to studentki. To pierwszy raz w historii wszystkich edycji edukacyjnego programu Huawei, kiedy kobiety stanowiły większość uczestników.
Od kilkunastu lat funkcjonowania na polskim rynku, jako Huawei z pełnym przekonaniem angażujemy się w inicjatywy na rzecz zniwelowania nierówności i przeciwdziałania wykluczeniom. Talent i kreatywność kobiet w STEM są siłą napędową, bez której nie można mówić o innowacji. Obecność studentek w naszej ósmej edycja Seeds For The Future pokazuje, że odwrócenie stereotypowych tendencji społecznych następuje na naszych oczach. Na polskich uczelniach informatykę studiuje zaledwie 15% kobiet, z kolei na kierunkach nowo technologicznych kobiety reprezentują zaledwie 20% całej społeczności absolwentów. Nie da się ukryć, że zapotrzebowanie na kierunki związane z nowoczesnymi technologiami jest coraz większe, dlatego przez takie inicjatywy, jak ta, chcielibyśmy pokazywać młodym ludziom, że w branży ICT jest miejsce dla wszystkich, bez względu na płeć – wskazuje Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska.
Laureaci i laureatki 8. edycji Seeds For The Future
Najlepszych uczestników i uczestniczki 8. edycji Seeds For The Future w Polsce nagrodzono sprzętem od Huawei – laptopami, tabletami i bezprzewodowymi słuchawkami. Troje laureatów pojechało też na Huawei Talent Summit, odbywającą się w Helsinkach konferencję podsumowującą działalność Huawei na rzecz edukacji. W panelu dyskusyjnym pt. „How does digital technology drive sustainability” udział wzięli absolwenci Seeds For The Future z różnych zakątków Europy, wśród nich znalazł się Kamil Kozłowski reprezentujący Warszawski Uniwersytet Medyczny. Z kolei Student Akademii Górniczo-Hutniczej, Maciej Skorupski, odebrał nagrodę za najlepsze w regionie wyniki w programie Seeds For The Future.
W tym roku projekt edukacyjny Huawei otrzymał najszersze dotychczas wsparcie ze strony największych uczelni wyższych w kraju. Były wśród nich: Akademia Górniczo-Hutnicza, Akademia Leona Koźmińskiego, Politechnika Krakowska, Politechnika Łódzka, Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Warszawska, Szkoła Filmowa w Łodzi, Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.
O rosnącym znaczeniu programu świadczy też szeroka lista patronów, zarówno ze środowisk biznesowych, naukowych, jak i studenckich. Udzieliły go takie instytucje, jak: Fundacja Perspektywy – Women In Tech, Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Parlament Studentów Rzeczpospolitej Polskiej, Stowarzyszenie BEST Warsaw, Stowarzyszenie IAESTE Poland, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
Kryzys chipowy może się jeszcze pogłębić – i to nie wina kryptowalutowych górników.