Kolejny krok na drodze do realnego prawa do naprawy.
Senat i Zgromadzenie Stanu Nowy Jork zatwierdziły wniosek o podpisanie ustawy Digital Fair Repair Act. Projekt ustawy ma na celu zobowiązać producentów do ułatwienia użytkownikom samodzielnego naprawiania urządzeń osobistych na terenie stanu.
Tzw. prawo do naprawy, jako ruch, istnieje już długo, ale dotychczas nie miało zbytnio podparcia w rzeczywistych przepisach. Efektem są np. niedostępne części zamienne czy niestandardowe narzędzia niezbędne do przeprowadzania napraw. Cel takiej polityki producentów jest jasny: sprzedawać własne usługi serwisowe. Poniekąd, mimo „zielonych” deklaracji składanych przez chyba każdą już firmę w branży – dodatkową korzyścią płynącą z obecnego stanu rzeczy jest szybsza rotacja sprzętu.
Digital Fair Repair Act stanowi nowe zobowiązanie prawne dla producentów OEM do udostępnienia do sprzedaży części zamiennych i narzędzi niezbędnych do serwisowania urządzeń przez strony trzecie oraz dostarczenia niezbędnych instrukcji i przewodników „na uczciwych i rozsądnych warunkach”. Ustawa, obecnie znana jako New York Senate Bill S4104A lub Aassembly Bill A7006B, ma swoje ograniczenia, ponieważ koncentruje się na kategoriach takich jak elektronika mobilna i osobista. To, jednak, już wiele.
Prawo zatwierdzone przez Stan Nowy Jork może być dobrym przyczynkiem do ogólnokrajowej, a to z kolei do globalnej, dyskusji na temat prawa do naprawy. Nowe prawo może działać więc jako wzorzec względem podobnych przepisów w całym kraju, jak prawdopodobnie przewidywało Apple dzięki niedawno wdrożonemu programowi samoobsługowej naprawy. Ustawa Digital Fair Repair przeszła znaczną większością głosów w Senacie i Zgromadzeniu Stanu Nowy Jork. Teraz gubernator stanu Kathy Hochul zatwierdzi lub zawetuje przepis. Jeśli przejdzie ten ostatni etap, ustawa ma wejść w życie w połowie 2023 roku.
https://itreseller.pl/fujitsu-partner-day-2022-fujitsu-poland-uhonorowala-swoich-czolowych-partnerow-w-polsce/