Komisja Europejska chce sfinansować nowe badania i projekty przemysłowe, aby wesprzeć europejski sektor obronny w czasie kryzysu. KE otwiera zaproszenia do składania wniosków dotyczące finansowania do kwoty 160 mln EUR.
Aby wesprzeć europejski sektor obronny w czasie kryzysu Komisja Europejska otwiera zaproszenia do składania wniosków dotyczące finansowania do kwoty 160 mln euro wspólnych projektów przemysłowych w dziedzinie obronności w 2020 r. Ogłoszono także siedem nowych projektów w dziedzinie obronności, wybranych w ramach budżetu na 2019 r., na kwotę ponad 19 mln euro.
Projekty są finansowane odpowiednio w ramach Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego (EDIDP), o wartości 500 mln euro na lata 2019 – 2020, oraz w ramach Działania przygotowawczego Unii w zakresie badań nad obronnością (PADR), którego budżet na lata 2018 – 2020 wynosi 90 mln euro. Są to prekursorskie programy dla pełnoprawnego Europejskiego Funduszu Obronnego, który będzie wspierał innowacyjną i konkurencyjną bazę przemysłową sektora obronnego i przyczyni się do strategicznej autonomii UE.
– W tym trudnym okresie mobilizujemy wszystkie unijne programy w celu wspierania naszych przedsiębiorstw, zarówno dużych, jak i małych. Przygotowujemy się również na przyszłość. Dzięki wspólnemu rozwojowi technologii obronnych, czynimy Europę bardziej odporną i wzmacniamy bazę przemysłową. – podkreślił Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego.
Europejski program rozwoju przemysłu obronnego: Zaproszenia na 2020 r.
Z całkowitym budżetem wynoszącym ponad 160 mln euro, zaproszenie do składania wniosków na rok 2020 obejmuje 12 kategorii odzwierciedlających zapotrzebowanie na krytyczną zdolność, określone w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi.
Komisja oczekuje wniosków dotyczących projektów z zakresu projektowania, prototypowania i testowania medycznych zapobiegawczych środków chemicznych, biologicznych, radiologicznych i jądrowych (CBDN), takich jak immunoterapia profilaktyczna i terapeutyczna, które mogłyby być przydatne w przypadku przyszłych kryzysów pandemicznych, takich jak ten, z którym Europa i świat mierzą się w tej chwili. Celem zaproszenia do składania wniosków jest także zwiększenie zdolności UE w zakresie wykrywania i zwalczania w sytuacjach obronnych bezzałogowych systemów powietrznych, takich jak drony, oraz zwiększenie zdolności UE w zakresie cybernetycznej świadomości sytuacyjnej i zdolności obronnych, sieci i technologii obronnych, w celu zapewnienia bezpiecznej komunikacji i wymiany informacji.
Program obejmuje zachęty do udziału małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Podobnie jak w 2019 r., jedna kategoria, na którą przeznaczono budżet w wysokości 10 mln EUR, jest przeznaczona w całości na MŚP, które mogą zapewnić innowacyjne i przyszłościowe rozwiązania w dziedzinie obronności. Komisja zorganizuje dzień informacyjny, aby wspomóc zainteresowane konsorcja w procesie składania wniosków i aby wspierać współpracę między podmiotami europejskimi poprzez specjalne sesje mające na celu nawiązywanie kontaktów. Dokładna data zostanie podana w najbliższych tygodniach. Równolegle Komisja ocenia obecnie wnioski w ramach zaproszenia do składania wniosków na rok 2019.
Działanie przygotowawcze w zakresie badań nad obronnością: Projekty wybrane na 2019 r.
W wyniku zaproszenia do składania wniosków ogłoszonego w 2019 r. wybrano siedem nowych projektów badawczych w dziedzinie obronności do finansowania w ramach Działania przygotowawczego Unii w zakresie badań nad obronnością (PADR), na łączną kwotę ponad 19 mln euro. Wybrane projekty koncentrują się na technologiach o wysokim potencjale przełomowym w sektorze obronnym, takich jak sztuczna inteligencja i technologie kwantowe, a także na krytycznych technologiach obronnych dla elektroniki wojennej i norm interoperacyjności dla wojskowych systemów bezzałogowych.
Konsorcja, które złożyły wybrane wnioski, składają się z 65 wiodących europejskich integratorów systemów, producentów oryginalnego sprzętu, zaawansowanych technologicznie firm o średniej kapitalizacji oraz MŚP i instytutów badawczych zlokalizowanych w 15 państwach członkowskich UE.
https://itreseller.pl/itrnewuke-nie-zablokuje-budowy-sieci-5g-na-urzadzeniach-huawei-w-polsce-urzad-przyznaje-ze-taka-decyzja-oznaczalaby-kolosalne-koszty/